Slide background
Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti ( EVS-European Voluntary Service)

AGH-Avrupa Gönüllü Hizmeti'ne katılan gençler,  bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede gönüllü olarak 2-12 ay arasında değişen sürede kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar. Bu faaliyetler genelde kültür-sanat, çevre, spor, çocuk, genç, yaşlı, engelli ya da madde bağımlıları konularını kapsar. Bu projeler ile Avrupa Birliği içerisinde toplumsal uyumun arttırması ve gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesi amaçlanır.

Programa katılmanın tek şartı 17-30 yaş arasında olmaktır, bunun haricinde sadece projelerin kendilerine özel koşulları söz konusudur. Faaliyet süresince gönüllünün yeme-içme, konaklama, sigorta, dil kursu (İngiltere hariç) ve vize masraflarının tamamı, yol harcamalarının ise uzaklığa göre değişen miktarıAvrupa Birliği  tarafından karşılanmaktadır. Bunun karşılığında gönüllüden projede haftada en fazla 35 saat görev alması beklenir.


Avrupa Gönüllü  Hizmeti (AGH) nedir?

Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü olarak çalışırken yaptığınız iş için maaş benzeri bir ücret almazsınız. Bununla birlikte yiyecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım ve yardım ve az miktarda cep harçlığı alabileceksiniz. Bir AGH projesi, kısa süreli (2-8 hafta –sadece engellilere ve imkanları kısıtlı gençlere yönelik) ya da uzun süreli (2-12 ay) olarak bir AB ülkesinde gönüllü olmanıza imkan tanımaktadır.  
  

Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (2-12 ay) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültürümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ve gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız.    
 

Kimler Avrupa Gönüllü  Hizmeti’ne başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.)  
 

Hangi ülkelere gidebiliriz?

Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinden herhangi bir tanesine gidebilirsiniz.  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti’ne başvuru için ücret ödemem gerekli mi?

Avrupa Gönüllü  Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol masrafının uzaklığa göre değişen bir miktarı , konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi masraflarının tamamı Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktarda cep harçlığı verilir.  

Hangi tarihlerde başvuru yapabiliriz?

AGH yapmaya karar verdikten sonra uygun projeler aranır ve bulunan projelere CV ve motivasyon mektubu göndererek her zaman başvuru yapılabilir. 

Avrupa Gönüllü  Hizmeti kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?

Gençlik Programının en önemli yanı gençlerin sorumluluk ve insiyatif almalarıdır. Gençlere hangi ülkeye gidecekleri konusunda yardımcı olmamakla beraber Avrupa Gönüllü Hizmetinde ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde projenizden kaynaklanan problemlerden ötürü sorunlar yaşabileceğinizi, 2-12 ay gibi uzun bir süre göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza hitap eden bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.   

Mersin Üniversitesi Avrupa Gönüllülük Hizmeti Anlaşmalı Kurumları

JUKUZ Dalbergstrasse 15 Aschaffenburg 63739 Germany

KUNSTKARUSSELL E.V. Herzog Julius-Str.48 Bad Harzburg Germany

KÖLNER FREİWİLLİGEN AGENTUR Clemensstrase 7 Köln Germany

OBERLİN E.V. Virchowstr. 6 Ulm 89075 Germany

KINDER UND JUGENDHAUS E.V. Züricherstrasse 14 Halle 06128 Germany

JUGENDLİFE UND SOZİALARBEİT E.V. 16 Geschwister Scholl Str. FürstenwaldeGermany

SOZİALWERK FÜR HÖRGESSCHADİGTE KİNDERErwin Kern Strasse 1-3 Stegen Germany

STİFTUNG ST.FRANZİSKUS Kloster 2 Schramberg Heiligenbronn 78713 Germany

BRANDENBURGİSCHE SCHLÖSSE GmbHBreite Str. 9 Potsdam 014467 Germany

FEZ-BERLİN betrieben durch dieKJfz-L-gBmbH Straße zum FEZ 2 12459 Germany

CJD Ruhrgebiet/Standort CJD Zehnthof Essen Schönscheidtstr. 154a 45307Essen Germany

GRENZENLOS Interkultureller Austausch Wien 9., AustriaHeiligenstädterstraße 2 Post: Latschkagasse 1/4, 1090 Wien Austria

Gemeinde Steinhöfel (KitaBeerfelde) Hostorganisation DemnitzerStr. 7 15518 Steinhöfel; Germany

BRANDENBURGİSCHE SCHLÖSSE GmbH Breite Str. 9 Potsdam 014467 Germany
  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım?

Hayır. Avrupa Gönüllü Hizmetine gitmek isteyen gençler  http://www.ua.gov.tr/evs sitesinde yayınlanmış  hali hazırdaki projelerden seçtiklerine başvurabilirler.   
  

Başvuru için yapılması  gerekenler nelerdir? 

Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almalısınız. Daha sonra http://www.ua.gov.tr/evs  adresine girerek “country”bölümüne gönüllü hizmet yapmak istediğiniz ülkeyi ve ‘Type of Accreditation’ bölümünde “Host Organisation” seçerek projeleri görebilirsiniz. Projeleri detaylı bir şekilde incelemeli ve hoşunuza giden ve yapabileceğinize inandığınız projeleri seçmelisiniz. Projenin gerçekleştiği şehir ile ilgili araştırma yapmayı da unutmamalısınız…

Öz geçmişinizi hazırlamalı ve neden Avrupa Gönüllü hizmeti yapmak istediğinizi, kişisel özelliklerinizi, Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını anlatan bir sayfalık motivasyon mektubu yazmalısınız... Bulduğunuz projelere öz geçmişinizi ve motivasyon mektubunuzu sayfanın en alt kısmındaki “contact point” kısmında bulunan e-posta adresine göndererek başvurunuzu yapmalısınız.  
  

Ev Sahibi Kuruluş’ların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?

Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçiminde ellerindeki en önemli belgeler göndereceğiniz öz geçmişiniz ve motivasyon mektubunuz. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden, gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü açıkça belirtmeniz gerekli.   
  

CV ve motivasyon mektubumu gönderdim, fakat yanıt gelmedi, yanıt gelir mi, ne zaman yanıt gelir? Ne yapmam lazım?

Yanıt gelip gelmemesi ve yanıtın ne kadar sürede geleceği kişilerin çalışma yöntemi ile ilgili olduğundan kesin bir tutum beklenemez. Moralinizi bozmayın ve olumlu bir yanıt alana kadar başka projelere başvurmaya devam edin.   

Olumlu yanıt geldi ne yapmam gerekiyor?

Hemen bir gönderen kuruluş  bulamalı ve elinizdeki olumlu yanıt ile onlara başvurmalısınız. Türkiye’deki onaylı gönderen kuruluşları http://www.ua.gov.tr/evs adresinden bulabilirsiniz. “Country” bölümünde “Turkey”, kuruluşun herhangi bir şehirde olması tercihinizse “Town” bölümüne istediğiniz şehir adını ve “Type of Accreditation” bölümünde “Sending Organasition”   seçeneğini seç ve altta “submit query” butonuna basın. Karşınıza çıkacak kuruluşlar gönderen kuruluşunuz olabilir.  
  

Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü  Hizmetine başlayabilirim?

Bir projeye kabul edilme durumunda, ulusal ajansın da projeyi onaylaması halinde projenin ulusal ajansa başvurusu yapıldıktan yaklaşık 3.5 - 4 ay sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz.  
  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?

Projeniz kabul edildikten ve siz ülkeden ayrılmadan önce Ulusal Ajans size haklarınızı ve sorumluluklarınızı anlattığı bir “Ayrılış Öncesi Eğitimi” düzenler. Siz AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde o ülkenin Ulusal Ajansı da “Varış Sonrası Eğitimi” ve projenizin ortasında “Ara dönem değerlendirmesi” yapılır. Ülkenize döndükten sonra da yine Türk Ulusal Ajansı tarafından “Nihai Değerlendirme”ye davet edilirsiniz. Bütün eğitimlere katılmak zorunludur.  
 

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir. Proje başlamadan önce kalınacak yer ile ilgili detaylar gönüllüye bildirilmektedir.   
  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı  alacağım?

Cep harçlığı  ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir.  

Proje esnasında kiminle muhatap olacağım? Benimle ilgilenecek kimse olacak mı?

Avrupa Gönüllü  Hizmetine başladığınızda Ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır.

1- Faaliyetin olacağı yerde sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızda size yardımcı olacak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan mentor (rehber).  

2- AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi olan proje sorumlusu (Tutor).

3-  Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır veya gideceğiniz ülkenin ulusal ajansında görevli uzmanlardır.  
 

Bir problem olması  halinde, sorunun üstesinden nasıl gelinecek?

Sorunu öncelikle mentorunuz ile görüşüp onun aracılığıyla halletmeye çalışmanız gerekir. Sorunun çözümlenememesi halinde proje sorumlusu olan tutor devreye girer krizi çözmeye çalışır. Kriz çözülemeyecek durumda ise gönderen kuruluş ile görüşülür ve gerekli görülmesi halinde ulusal ajans uzmanlarından yardım istenir.  

İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?

Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden 2 genci projelerine kabul etmek yerine farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih etmekteler.  
 

Avrupa Gönüllü  Hizmetine kaç defa gidebilirim?

Avrupa Gönüllü  Hizmeti’ne yalnızca bir defa gidilebilir. Fakat dahil etme projelerine katılan gönüllüler (2 hafta-2 ay) Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikisinin toplamı 12 ayı aşmamak kaydı ile tekrar AGH’ne gidebilirler.  
  

AGH’  ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı  olur musunuz?

Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.   
  

Vize konusunda yardımcı  oluyor musunuz?

Avrupa Gönüllü  Hizmeti projesi kabul edilen gençlere tarafımızdan vize almalarını  kolaylaştıracak resmi bir yazı verilmektedir. Buna ek olarak Avrupa Komisyonu Bilgilendirme Masası Eurodesk’ten vize kolaylaştırma yazısı talep edilebilir.   
  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı  2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile karşılıklı konuşarak belirlemek gerekli.  

 

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli? 

AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.  

 

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.  
  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez. Ancak misafir öğrenci olarak derslere katılmak için üniversitelere başvurulabilir; fakat bu durumda derslere katılımın resmi bir geçerliliği yoktur.   
  

İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?

Dil eğitimi Avrupa Gönüllü  Hizmeti’nin araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere’deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir deklarasyon ilan etti.  
  

Avrupa gönüllü  Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?

Avrupa Gönüllü  Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır. Herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.  
 

Engelli bir gencim. 2–12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?

İmkanları kısıtlı (sosyo-ekonomik,  kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkanlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 2 – 8 hafta arasında kısa süreli Avrupa Gönüllü Hizmetinden istifade edebilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.  

Neden Türkiye’de başvuru süreci bu kadar uzun sürmekte?

Başvuru sürecinin uzunluğu yalnızca Türkiye’ye özgü bir durum değildir. Avrupa Gönüllü  Hizmetinde bütün program ülkeleri için projeye en erken başlama tarihi başvuru tarihinden 3 ay sonrasıdır. Türkiye’de sürenin 1 ay kadar daha uzamasının sebebi ise vize başvurusudur.  

Avrupa Gönüllü  Hizmeti kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum bu sorun olur mu?

Avrupa Gönüllü  Hizmetinde dil bilme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.   

Avrupa Gönüllü  Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?

AGH kapsamında yalnızca gidiş-dönüş biletiniz karşılanmakta. Eğer siz tatilinizi Türkiye’de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamanız gerekli.

Boş zamanların ve izinlerin nasıl değerlendirileceği gönüllüye bağlıdır. Sadece, Ev Sahibi Kuruluş tarafından belirlenen çalışma saatlerinde projede bulunmak zorunludur.  

 

Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. Askerliğimin tehir edilmesi için yardımcı olur musunuz?

Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

 

 MOTİVASYON MEKTUBU NASIL YAZILMALI?  

İyi bir motivasyon mektubu, bir ev sahibi kuruluşla (ESK) temas kurduğunuzda son derece önemlidir. Kendiniz, kişiliğiniz, deneyim ve beklentileriniz hakkında önemli bilgiler içermelidir. İyi bir motivasyon mektubuna göre ESK, aradıkları gönüllünün siz olup olmadığına ve kendilerinin size ilgilenebileceğiniz herhangi bir etkinlik teklif edip edemeyeceklerine daha iyi karar verebilir.  

Dolayısıyla motivasyon mektubunun sadece sizin tarafınızdan (başka biri tarafından değil) yazılması ve doğru olmayan hiçbir bilgiyi içermemesi son derece önemlidir. Kendiniz hakkında yanlış izlenim vermekten kaçının. Öte yandan uygun görünmese bile doğru olan her şeyi yazın. Unutmayın ki, ESK sadece mektubunuzda bahsettiğiniz şeyleri bilecektir. Bu yüzden kendinizi son derece dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde anlatmalı ve kendinize ait canlı ve doğru bir tablo çizmelisiniz. İyi bir motivasyon mektubu, ESK’nin diğer başvuru sahipleri yerine sizi tercih etme yönündeki kararını kolaylaştıracaktır.  

Motivasyon mektubu şu sorulara yanıt vermelidir (bu konuları kendi hayatınız açısından önemli görmeniz halinde):

 • Kimsiniz? Aile geçmişiniz nedir?
 • Şu anki mesleğiniz nedir? Şu anda neyle uğraşıyorsunuz?
 • Eğitim ve nitelikleriniz.
 • “Resmi” bir iş deneyiminiz var mı?
 • İlgi duyduğunuz alanlar nelerdir? Boş vaktinizde neyle ilgilenirsiniz?
 • Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?
 • Gönüllü olarak deneyiminiz var mı? Varsa, açıklayın.
 • Katıldığınız sosyal etkinlikler, üye olduğunuz topluluklar/dernekler var mı?  Varsa, açıklayın.
 • Yurtdışında bulunma ya da yabancılarla (başka ülkelerden insanlar) karşılaşma konusunda hiç deneyiminiz oldu mu?
 • Avrupa Gönüllü Hizmetinden beklentileriniz nelerdir? Ne tür yeni bilgi ya da deneyim kazanmak istiyorsunuz?
 • Bu ESK ve bu projenin faaliyetleri niçin ilginizi çekti?
 • ESK’nin gündelik yaşam ve çalışmalarına nasıl zenginlik katabilirsiniz? Gönüllü hizmet sırasında sizin ve ESK’nin faydalanabileceği ne tür beceri, yetenek ve deneyimlere sahipsiniz?
 • Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir? Bu ESK'de gönüllü hizmetinizi gelecekle ilgili planlarınıza nasıl entegre etmeyi umuyorsunuz?
  

Genelde siz ve gönderen kuruluşunuz (GK) aynı anda birden fazla ESK ile temas kuracağı için bir motivasyon mektubu yazmak önemlidir. Bu mektubun birinci kısmında kendinizi ve önceki deneyimlerinizi ana hatlarıyla anlatabilirsiniz. İkinci kısım ise söz konusu ESK ve proje ile ilgili olması ve her ev sahibi proje için ayrı  yazılmalıdır.

Yukarıdaki sorular son derece uzun olmasına karşın motivasyon mektubu iki A4 sayfasından uzun olmamalıdır. Listedeki tüm soruları yanıtlamanız tavsiye edilir, ama bu zorunlu değildir. Gönüllü hizmet bağlamında kendiniz hakkında ESK ile paylaşmak istediğiniz her şeyi anlatın. Motivasyon mektubunun yazılması sadece parmaklarınız çalıştırmaya yönelik bir alıştırma değildir. Birkaç dakikalığına arkanıza yaslanın ve tüm bu sorulara yanıt vermeye çalışın. BÜYÜK BİLİNMEYENDE tüm beklenmedik durumlar karşısında kendinize olan güveni kaybetmeksizin hareket etmek için beklentileriniz ve yurtdışına gitme isteğinizin nedenlerinin tamamen farkında olmanız son derece önemlidir.  


 MOTIVATION LETTER

       

Buradaki mektuplar yalnızca size motivasyon mektubuna neler yazabileceğiniz konusunda bir örnektir. Siz bu örneğe bakarak kendi motivasyon mektubunuzu oluşturmalısınız. Lütfen kopyalayıp, yapıştırmayın (zaten hemen belli olur). Kendi cümlelerinizle kendi mektubunuzu yazın.   

Yabancı  dili az biliyor olsanız bile kendi mektubunuzu kendiniz yazın, güzel bir mektup yazmak için başkasından yardım istemeyin. Unutmayın ki İngilizce düzeyiniz AGH'ye seçilmek için bir ölçüt değildir. Ama dil düzeyinizin Ev Sahibi Kuruluş'a gerçek düzeyiyle yansıtılması sizin dürüstlüğünüzün bir ölçütü olacaktır.  

                                                                                         ***************  
  

First of all l want to tell about myself ,

    l was born in .................. ,Turkey on ....nd of ................ , in 19...... l completed 8-year Primary School education in my town. Then I went to high school for 3 years in ............... and finally now I am studying in ......................... University, department of .......................  
  

I have some working experience. I have worked in ..........................., as ......................... My task was .................................... I worked there for ........   years.  
  

I also volunteered  for ........................  
  

Volunteering for me is  ......................  
  

As European Volunteer Service applicant, l would like to take part in art ,culture,sport ,European Projects and European awareness related projects. I am sure that being an EVS will give me the chance of ..........................................  
  

l am always curious about exploring new countries ,languages and cultures,Therefore beside my work l participated in many youth activities that were held by Clubs.   

I am interested in .......  
  
  

Sincerely,  

Adı, soyadı  


İlgili Linkler

1. Avrupa Gönüllü Hizmeti 
2. Akredite Kuruluş Veritabanı 
3. 
Gönüllü hizmeti yapan gençlerin görüşlerini ihtiva eden internet adresleri


Öğrenci Görüşme Gün ve Saatleri:

Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkına görüşmek isteyen öğrenci ve mezunlarımız, lütfen gelmeden önce mutlaka youth@mersin.edu.tr e-posta adresinden randevu alınız.


E-mail: youth@mersin.edu.tr