Slide background
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Meü

Slide background
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Meü

Kampüste Yaşam

Laboratuvarlar
Üniversitemizin tüm fakülte ve yüksekokullarında 41 adet bilgisayar laboratuvarı ve bu laboratuvarlarda toplam 1940 adet bilgisayar bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, tüm akademik birimlere yayılan bilgisayar laboratuvarlarından ders uygulamalarının yanı sıra ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.
Eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanılan laboratuvarlar ise, araştırmacılara hemen her branşta geniş uygulama ve araştırma imkanı sunmaktadır. Toplam 225 adet laboratuvar ve 44 adet atölye, ileri düzey teknoloji ile donatılmış olup, gerek mekan gerekse de teknik donanım bakımından sürekli geliştirilmektedir.
Mersin Meslek Yüksekokulunda bulunan lisan laboratuvarında ise, bütün programlara Genel İngilizce ve Mesleki İngilizce dersleri verilmektedir.

Kütüphane
Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi Çiftlikköy Kampüsünde  350 kişi oturumlu, 3000 m²’lik  bir alanda  sürekli yenilenerek ve gelişerek hizmet vermektedir.
Çağdaş Kütüphanecilik anlayışına uygun olarak Kütüphane tarafından; danışma ve rehberlik, ödünç verme, kütüphaneler arası ödünç sınıflama hizmetleri verilmekte ve on binlerce kaynağa tam metin erişimi sağlayan veritabanı abonelikleri verme, üniversite yayınlarına ISBN ve ISSN numarasının alınması, kataloglama ve gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kütüphane içerisinde yer alan 18 bilgisayarla bilgi tarama hizmeti verilerek kütüphane kaynaklarına internet üzerinden ulaşım sağlanmaktadır.
Kütüphane koleksiyonu; 89.600 adet kitap,  3.897.000 adet E-kitap,44 adet veri tabanı aboneliği, 80 adet satın alınan basılı süreli yayın aboneliği, 34.134 adet E-dergi, 3075 adet basılı  tez, 2.0000.000 adet E-tez ve 259 adet sesli kitaptan oluşmaktadır.

Bilişim Faaliyetleri
Günlük hayatın ve bilim dünyasının vazgeçilmez unsuru olan internet teknolojileri, üniversitemizde aktif olarak kullanılmaktadır. Tüm kampüslerimizde ve yüksekokullarda bulunan 3.600 adet bilgisayar ile kurum içi ağ olanaklarından ve internetten faydalanılmaktadır.
Öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız internet üzerinden ftp, e-mail, kütüphane belge tarama sistemi ile radyo hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Öğrencilerimiz Öğrenci Bilgi Sistemi (ÖBS) aracılığı ile internetten ders kaydı yapma, güncelleme, notlarını öğrenme olanaklarına; öğretim üyelerimiz ise ders kaydı onaylama, not girişi yapma olanaklarına sahiptir. Personel Bilgi Sistemi (PBS) de tüm üniversite personelinin, özlük bilgileri ve kadro bilgilerini takip edebildiği bir programdır.
Patenti ve üretimi Mersin Üniversitesine ait olan Web Kiosklar, süresiz ve ücretsiz internet erişim hizmeti sunmakta, tamamen özgür yazılım uygulamalarını barındırmaktadır. Metal muhafazalı ve duvara monteli serbest internet erişim terminalleri, şehir merkezindeki ve ilçelerdeki tüm okullarımızda toplam 100 noktada kurulmuştur.

Spor Tesisleri
Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spora ve sporcuya destek vermeyi ödev sayan Mersin Üniversitesi, dünya ve ülke çapında çok sayıda başarıya imza atmıştır. Öğrenci ve öğretim elemanlarımız; tekvando, basketbol, futbol, voleybol, badminton, tenis, okçuluk, atletizm, step, salsa gibi değişik spor dallarında yüzümüzü güldürmekte, elde ettikleri derecelerle üniversitemizin adını ülkemizde ve dünyada duyurmaktadırlar.
Bugünkü spor alanlarımız; kapalı spor salonları, jimnastik salonları, tenis kortları, aletli kondisyon salonları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri ve beş bin seyirci kapasiteli olimpik stadyum, mini golf alanı, rekreasyon alanları ve kapalı yarı olimpik yüzme havuzundan oluşmaktadır. Geniş katılımlı sportif ve sosyal etkinliklere ortam sağlayan spor alanlarımızdan öğrenci ve personelimizin yanı sıra Mersin halkı da faydalanabilmektedir.

Sağlık Hizmetleri
Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi: Tıp Fakültesi’nin faaliyete geçmesinin ardından 1999 tarihinde hizmete açılan Araştırma ve Uygulama Merkezi, 2007 tarihinde Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi adını almıştır. 
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsünde yer alan 722 yataklı 100.000 m2 alana sahip “Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi” inşaatı 2014 yılı Mayıs ayında tamamen bitirilmiş olup 20.05.2014 tarihinden itibaren Hastanemiz sağlık hizmetlerini yeni binasında sürdürmeye başlamıştır.
Yeni Hastanemiz 37 dalda 120 muayene ve tedavi odası ile poliklinik hizmeti vermekte olup, 2’si Doğumhane, 1’i Kadın Doğum Ameliyathanesi ve 15’i büyük ameliyathane olmak üzere toplam 18 ameliyathane, 30 yetişkin, 20 çocuk olmak üzere 50 yataklı acil servis ile birlikte 131 günübirlik tedavi yatağı, radyoloji ünitesi, laboratuvar, toplam 127 yatakla hizmet vermekte olan yoğun bakımlar ve reanimasyon ünitesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, tüp bebek merkezi, kemoterapi ünitesi, anjiyo merkezi, göz bankası, özel yataklı servisler, nükleer tıp, organ doku nakil merkezimiz böbrek ve karaciğer nakilleri yapmaktadır. Hastalara daha kaliteli bir hizmet sunabilmek için son teknoloji MR cihazı hizmete girmiştir. Üremeye yardımcı tedavi merkezi, uyku merkezi ile tam teşekküllü olup iki ve tek kişilik odalardan  oluşan 592 servis yatağı, 3 yataklı mahkum servisi ve 127 yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 722 yatak kapasitesi ile MERSİN halkı ve tüm bölgenin hizmetindedir.
Teknolojinin ve bilimin en son gelişmeleri ışığında ve modern hastane gerekleri göz önünde tutularak yapılandırılan merkez, TSE-ISO EN-9001-200 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahiptir.

Yemekhane Hizmetleri
Üniversitenin bütün kampüs ve birimlerinde, her gün düzenli olarak dört farklı yemekten oluşan öğle yemeği verilmektedir. Çiftlikköy Kampüsündeki merkezi mutfakta üretilen yemeklerin ilçelerde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına dağıtımı sağlanmaktadır.
Çiftlikköy Kampüsünde bulunan merkezi mutfak ve yemekhane, her gün ortalama 13 bin kişiye yemek hizmeti sunmaktadır. OHSAS, HACCP, İSO 9001-2000, TSE Kalite Belgesine sahip yemekhanede toplam 1.079 oturumlu 9 adet salon bulunmaktadır. Tüm yemek üretim ve dağıtım hizmetleri, gıda mühendisi denetiminde, deneyimli aşçılar ve personel tarafından yürütülmektedir.
Her gün ortalama 1.200 kişiye yemek hizmeti sunan Yenişehir Kampüsü yemekhanesi ise, toplam 725 metrekare alanda ve 3 ayrı salonda hizmet vermektedir.
Yemekhanelerin yanı sıra kampüslerde çeşitli kantin ve öğrenci kafeteryaları bulunmaktadır. Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan alışveriş merkezi, vadi tesisleri gibi alanlarda bulunan kafeterya ve restoranlar beslenme konusunda sunulan alternatifler artırmıştır.

Barınma
Mersin’de, üniversitemize, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ve özel kuruluşlara ait yurtlar bulunmaktadır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği servisinin yanı sıra üniversite kampüslerine ücretsiz ulaşım hizmeti verilmektedir. Gülnar Meslek Yüksekokulu bünyesinde ise 65 yatak kapasiteli öğrenci yurdu bulunmaktadır.
Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı erkek öğrenci yurdu Çiftlikköy Kampüsü içerisinde, Kız öğrenci yurdu ise Çiftlikköy Kampüsü yanında yer almaktadır. Bunların yanı sıra tatil sitelerinde güz ve kış aylarında kaliteli ve ucuz fiyatlı daire veya oda kiralamak mümkündür. Öğrencilerimizin barınma ihtiyacı, özel yurtların da açılmasıyla önemli ölçüde giderilmiştir.

Toplantı Salonları
Bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabilmesi için değişik kapasitelerde çok sayıda konferans ve toplantı salonu mevcuttur. Fakülte ve yüksekokullardaki salonlara ek olarak Çiftlikköy Kampüsünde bulunan salonlar üniversitemizin yanı sıra kentimizin salon ihtiyacını da karşılamaktadır.
Çiftlikköy Kampüsü’nde yer alan Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu, 180 kişilik oturma kapasitesine sahip olup, çeviri salonu, barkovizyon, merkezi iklimlendirme sistemi ve gelişmiş teknolojik imkanlarla donatılmıştır.
Toplam 4 adet salondan oluşan Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde ise 1 adet 407 kişilik, 3 adet 180’er kişilik konferans salonu ve 2 adet 117 kişilik sergi salonu mevcuttur. Gelişmiş teknolojik imkânlara sahip olan kültür merkezi, hizmete açıldığı günden bu güne kadar ulusal ve uluslararası nitelikteki çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.
Çiftlikköy Merkez Kampüsü’nde bulunan, 2.500 oturma kapasiteli amfi tiyatro, 2001-2002 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiştir. Üniversitemizde ve kentimizde sosyal hayatı canlandırma yolunda büyük bir ihtiyacı karşılayan amfi tiyatro, çeşitli bilimsel ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Uygulama Kreşi ve Anaokulu
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uygulama Kreşi ve Anaokulu, öğrencilere uygulama alanı yaratmakta, 3-6 yaş arası çocuklara okul öncesi eğitim vermektedir. Çiftlikköy Kampüsü ve Yenişehir Kampüsü’nde bulunan Uygulama Kreşi ve Anaokulunda 6 derslik, yatakhane, mutfak ve oyun salonları mevcuttur. 150 öğrenci kapasiteli Uygulama Kreşi ve Anaokulu, önceliği Mersin Üniversitesi çalışanları ve Kamu çalışanların çocukları olmak üzere çağdaş eğitim vermektedir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri
Çalışmalarını Çiftlikköy Kampüsünde sürdüren Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, Mersin Üniversitesi bünyesinde, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri veren bir öğrenci hizmet birimidir. Merkezin amacı, öğrencilerimizin, bireysel, sosyal, eğitimsel ve mesleki yönden en üst düzeyde ve çok yönlü olarak gelişmelerine destek olmaktır. Buna paralel olarak, öğrenim sürecinde ortaya çıkabilecek olan çeşitli problemlere yönelik önleyici ve gelişimsel çalışmalar yürütmektedir.
Merkez, üniversitemizin öncelikleri ve öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarını planlayarak, bireysel psikolojik danışma, grupla psikolojik danışma, grupla psikolojik danışma ve yönlendirme alanlarında etkinliklerini sürdürmektedir.

Alışveriş
Çiftlikköy Kampüsünde, öğrenci ve öğretim elemanlarının sosyal tesis ihtiyaçlarını karşılayan bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. 2000 yılından bu yana hizmet veren merkezde; kitap evi, restoran, kafeterya, banka, erkek berberi, kırtasiye, market, sinema gibi öğrenci ve personele yönelik sosyal mekanlar bulunmaktadır.
Ayrıca Çiftlikköy ve Yenişehir kampüslerinde PTT şubeleri ile çeşitli bankaların ATM’leri hizmet vermekte; Çiftlikköy Kampüsünde iki banka şubesi bulunmaktadır.

Ulaşım
Üniversitemiz kampüslerine ulaşım, çeşitli toplu taşıma vasıtaları ve üniversite araçları ile sağlanmaktadır. Günün hemen her saati üniversitenin tüm kampüslerine kolaylıkla ulaşmak mümkündür.
Çiftlikköy ile Yenişehir Kampüsü arasında yapılan ring seferleri, öğrenci ve personele ücretsiz ulaşım hizmeti sunmaktadır. Gün boyunca düzenli aralıklarla hizmet veren üniversite otobüsleri, hem iki kampüs arasında hem de kampüs içinde ulaşımı sağlamaktadır.