Felsefenin Zamanı Konferansı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüDünya Felsefe Günü etkinliği kapsamında, “Felsefenin Zamanı” başlıklı konferans 26 Kasım Cuma günü düzenlendi.

Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zehragül Aşkın’ın yaptığı konferansta, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. A. Erdem Çifçi konuşmacı olarak yer aldı.

Felsefe tarihinin blok sorunlarından ve aynı zamanda temel kavram çatılarından birisi olan zaman kavramına ilişkin düşüncelerin konuşulduğu etkinlikte Prof. Dr. Zehragül Aşkın, “Bana göre felsefe tarihi, zaman kavramı perspektifinden okunabilir. Platon’un söylediği gibi felsefe, hakikate duyulan bir tutkuysa, bu hakikate ulaşmak için  içinde yaşadığımız oluş dünyasının, neden yadsındığını anlayabiliyoruz. Filozoflar hakikate ulaşmak kaygısıyla, içinde yaşadığımız dünyayı gelip geçici bir bilgi olarak değerlendirmişler. Böylelikle de zamana, bugün bizim verdiğimiz anlamı vermemişler” ifadelerini kullandı.

"Felsefenin Zamanı" başlığı altında bir konuşma gerçekleştiren Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. A. Erdem Çifçi, zaman konusunun temel bir konu olduğunu ifade etti ve felsefe tarihinde zaman kavramı nasıl ele alındı, nasıl gelişti ve bugüne kadar nasıl gelindi konu başlıklarında katılımcıları bilgilendirdi.

Felsefede, zaman kavramının görüleceği metinlerin günümüzdeki metinler gibi olmadığını ifade eden Prof. Dr. A. Erdem Çifçi, Anaksimandros, Heraklitos, Parmenides, Augustinus, Henri Bergson, Platon ve Aristotales gibi filozofların farklı kavram çatıları altında, zaman kavramını nasıl ele aldıklarını detaylı bir şekilde anlattı.

Antik dönem filozoflarının zamanla çok ilgili olmadığını söyleyen Prof. Dr. A. Erdem Çifçi, filozofların ilgisini çeken şeyin değişim kavramı olduğunu söyledi. Filozofların, değişim kavramı üzerinden zamana gittiklerini ve değişim nasıl bir şey, gerçek mi, arkasında ne var gibi soruların cevaplarını aradıklarını ifade etti.

Etkinlik, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile birlikte sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2021-11-26 15:36:52
  • 885