Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Uzuncaburç’ta Gerçekleştirilen Kanal 33 Canlı Yayınına Konuk Oldu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüRektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kanal 33’de Fatih Alkar’ın sunduğu “Akademi Saati” programına konuk oldu. 21 Eylül Salı günü kazı çalışmalarını Üniversitemizin gerçekleştirdiği Uzuncaburç Diocaesarea Antik Kenti’nde gerçekleşen canlı yayında Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, farklı konu başlıklarında soruları yanıtladı.

Yayın öncesinde Uzuncaburç’ta gerçekleştirilen kazı çalışmalarının başında yer alan Üniversitemiz Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Aydınoğlu ile birlikte Uzuncaburç’u gezen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, kazı çalışmalarından çıkan parçaların koruma altına alınması için hazırlanan restorasyon ve konservasyon laboratuvarı ile kazı alanlarındaki çalışmaları yerinde inceledi. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Uzuncaburç Mahallesi Muhtarı Haluk Ünal ile yöresel ürün standını da gezerek yöre halkından çalışmaların  bölgeye katkısı hakkında bilgi aldı.

Rektörümüzden Öğrencilerimize Aşı Çağrısı

Ziyaretlerin ardından Uzuncaburç Diocaesarea Antik KentiTarihi Zeus Tapınağı içerisinde gerçekleştirilen canlı yayına konuk olan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, ilk olarak 27 Eylül 2021’de tüm birimlerimizde başlayacak olan yüz yüze eğitim konusuna değindi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Biz elimizden gelen bütün tedbirleri aldık. Sınıf yoğunluklarına ve diğer tedbirlere dikkat etmeye çalışacağız. Şu an için hazırız diyebilirim. Öğrencisiz kampüsün bir anlamı yok. Birçok farklı kurum ve sağlıkçılarla birlikte aldığımız kararlar sonucunda, öğrencilerimizi ağırlamaya hazırız. Bu noktada, tüm personel ve öğrencilerimizin aşılarını tamamlaması çok önemli” dedi.

Mersin Üniversitesi'nce Yürütülen Kazılarla Antik Kentler Turizme Kazandırılıyor

Mersin’in turizm potansiyelinin çok fazla olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; “Mersin gerçekten Türkiye’deki en önemli turizm yerlerinden birisi ve çok da büyük bir antik altyapıya sahip. Bizler de bu altyapının ortaya çıkması ve turizme kazandırılması için tüm birimlerimizle çalışmalar gerçekleştiriyoruz." dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, Kültür ve Turizm Bakanlığınca da kabul edilerek 2021 yatırım programına alınan ve restorasyon ve rölöve çalışmaları Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Aydınoğlu başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen çalışmaların önemi vurgu yaptı. Prof. Dr. Çamsarı; "Uzuncaburç, hayranlık uyandıracak güzellikte bir yer. Aynı şekilde Kız Kalesi, Erdemli, Tarsus yüzey alanı, Soli Pompeiopolis gibi pek çok noktada da benzer kazı çalışmalarımız olacak. Artık Mersin’deki tüm antik kazıların turizme kazandırılmasında yönetimin Mersin Üniversitesi’nde olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Şehrimize ve Ülkemize Değer Katıyoruz

Üniversite ve sanayi iş birliğinin önemine de değinen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, hemen her kurumda Üniversitemizden bir danışman akademisyenin yer aldığını ve bu durumun Mersin’e çok önemli kazançlar getirdiğini aktardı. Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; “İş insanlarımız ile akademisyenlerimizi bir araya getirmek, teori ile pratiği bir araya getirme noktasında çok güzel bir uyum sağlıyor. Bunların uyumdan da şehrimize ve ülkemize ciddi bir katma değer katıyor. Böylece biz de AR-GE gerektiren, teknolojik ürünler üreterek ihraç edebiliyoruz” dedi.

Yeni açılan Onkoloji Hastanesi ve inşaatı devam eden Diş Hekimliği Fakültemizin de tamamlanması ile birlikte Mersin’in sağlık turizmi açısından çok önemli bir konuma geleceğini aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Onkoloji hastanemizdeki yoğunluk, hastalığın yaygınlığını bizlere göstermesi açısından bu üzüntü verici olsa da, hastalarımızın şehir dışına gitmek zorunda kalmıyor olması bizim için önemli. İnşaatı devam eden Diş Hekimliği Fakültesi Hhastanemizin de bölgemiz için çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Diş Hekimliği Fakültemizde, akademisyen kadromuzu ve alt yapımızı tamamladık, binanın inşaatı bittiğinde en zorlu diş ameliyatlarını yapabilecek bir hastanemiz olacak” dedi. 

Yakın zamanda açılışı gerçekleştirilecek olan Kültür Merkezi içerisinde yer alan Girişimcilik Merkezi ve Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında da bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; “Kültür Merkezimizin alt kısmında Girişimcilik Merkezimiz şu anda aktif. Üst katlarda ise çok güzel bir eğitim merkezi kurduk. Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi. Yakında orayı da faal hale getireceğiz. Orada meslek seçiminden tutun da, gençlerimizin gerçekleştirmek istedikleri projelere destek olmaya kadar bir çok faaliyet gerçekleştirilecek. Tüm birimlerimizin desteğiyle gençlerimiz; meslekleri tanıma, buluş yapma, şirketleşmeye kadar birçok aşamada destek alabilecekler” şeklinde konuştu.

İnşaatı devam eden Denizcilik Fakültemizin Mersin ve bölge için çok önemli olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan ve Mersin Deniz Ticaret Odası’ndan aldıkları desteğe işaret ederek "Gerçekten Türkiye’de hiçbir üniversitede olmayan tüm birimleriyle yeni bir bina yapılıyor. Kendi simülasyon laboratuvarından, havuzuna kadar ayrı bir merkez olacak. Gerçekten kalıcı ve ses getirici, deniz şehri olan Mersin’e yakışan bir fakülte olacak” ifadelerine yer verdi. 

İlçelerdeki Meslek Yüksekokullarımızın güncel durumlarını izleyicilerle paylaşan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; “Gülnar ve Aydıncık’taki okullarımızı, bazı özel bölümlerle desteklemek istiyoruz. Akkuyu’daki nükleer tesisin elemanlarının yetişmesi için bir eğitim seferberliği başlatacağız. İşletmecisinden, muhasebecisine, sosyal ihtiyaçlara kadar birçok isteği gidereceğiz. Anamur Meslek Yüksekokulumuz ise, en oturmuş birimlerimizden bir tanesi. Çok güzel bir kampüsü oldu, yanında bir de yurdumuz var. Yakın zamanda sahalar ve yüzme havuzları da olacak. Mut’ta ise; alanımızın genişliği itibariyle yenilikler yapacağız. Öğrenci yurdu için talepte bulunduk. Erdemli Meslek Yüksekokulumuza da yeni bir bina yapmak için altyapı hazırlığımız devam ediyor” dedi. 


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2021-09-22 12:31:00
  • 1033

Actual News