Dekanlığımıza 2016 Yılında Kadavra Olarak Kabul Edilen Pınar Erdemil'in Cenazesi Ailesine Teslim Edilerek Defnedildi

slide background

Meü

slide background

MeüDekanlığımız Temel Tıp Bilimleri Anatomi Anabilim Dalı’na 2016’da ilk kadın bağış kadavra olarak kabul edilmiş olan Pınar Erdemil’in cenazesi, sağlık alanındaki eğitim ve araştırmalara sağladığı katkıların ardından 19 Ekim 2020 tarihinde ailesine teslim edilerek defnedildi.

Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, eğitimleri sırasında kadavralardan çok şey öğrenen tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik fakülteleri, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencileri, cerrahi bilim dallarından pek çok araştırmacı ve anatomist adına şükranlarını ifade etmek üzere Pınar Erdemil’in ailesine bir teşekkür belgesi sundu.

Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk; hiçbir eğitim materyalinin kadavraların yerini tutmadığını ve öğrencilerin kadavralar sayesinde çok daha iyi bir eğitim alma imkanı yakaladıklarını, “Sonsuz Öğreticiler” olarak ifade ettiği kadavralara hak ettikleri saygı ve özenin gösterildiğini, kadavraların sağladığı katkılarla yeri doldurulamaz birer öğretici olduklarını ifade etti.

Eğitime sağladıkları katkının ardından defin süreçleri tamamlanan bedenler için Anatomi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen şükran törenlerinin, öğrencilerimiz, asistanlarımız ve hekimlerimizden sağlık hizmeti alan toplum adına aileye teşekkür sunmak anlamına geldiğini ifade eden Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Bobuş Örs, Mersin Üniversitesi'ndeki ilk bağışçı-öğretici olan Murat Erdemil’in ardından, kızı Pınar Erdemil hanımefendinin de “ilk kadın bağışçı-öğretici” olduğunun altını çizdi. Bu kez veda sürecinin pandemi koşulları nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Örs, tüm Erdemil ailesine şükranlarını ifade etti.

Bu vesile ile “24-31 Ekim Beden Bağışı Farkındalık Haftası”nın yaklaşmakta olduğunu da hatırlatan  Prof. Dr. Alev Bobuş Örs, beden bağışı hakkında toplumun bilgilendirilmesinin önemine bir kez daha dikkat çekti.


  • 2020-10-22 14:35:03
  • 939

Actual News