Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi’nde Meme Kanseri Farkındalık Günü Etkinliği Yapıldı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜlkemizde daha çok kadınlarda yaşanan ve az da olsa erkeklerin de yaşadığı bir hastalık olan meme kanseri ile ilgili, Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi helikopter pist alanında, 15 Ekim Perşembe günü “Meme Kanseri Farkındalık Günü Etkinliği” düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında; hem Tıp Fakültesi Hastanemizin, hem de Onkoloji Hastanemizin girişine birer stant kuruldu. Bu stantta görevli personelimiz; hastalarımıza bu konuda bilinçlenmeleri için hastalıkla ilgili bilgiler vererek, katılımcılara kurdeleler ve küçük hediyeler takdim etti.

Hastanemiz personeli pembe tişörtler ve ellerindeki pembe balonlarla, drone çekimiyle üstten bakıldığında kelebek halini almaları ve ardından balonları gökyüzüne bırakmalarıyla farkındalık yapmayı amaçlayan, görsel yönü keyifli bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik sonrasında açıklama yapan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Dağ, “Ekim ayı, “Meme Kanseri Farkındalık” ayı. Bu kapsamda Mersin Üniversitesi olarak, farkındalıkla ilgili etkinliklerimize devam ediyoruz. Farkındalık şu anlamda önemli. Biliyorsunuz meme kanseri, tedavi edilebilir kanser türlerinden. Ama erken teşhis çok önemli. Kötü haber, meme kanseri giderek artıyor. Önceden 12 kadından biriyken, şu anda 8 kadından biri risk altında. Ama iyi haber şu: Kolay kolay hasta kaybetmiyoruz. Ölüm oranları gittikçe azalıyor. Bunda erken teşhis, farkındalık, bilinçlilik önemli. Her kadının duyarlı olması gerekiyor." dedi.

Hastalığın az da olsa erkeklerde de görülebildiğini kaydeden Prof. Dr. Ahmet Dağ, "Bu hastalıkta kadın–erkek farkı yok. Herkesin farkında olmasında fayda var. Erken teşhis için bizim hedeflediğimiz, hastanın bir semptomu olmadan bize başvurması. Tarama programlarıyla 1. evrede yakalayabiliyoruz. Belirti olarak, özellikle kitle ile başvuruyor hastalarımız ama meme başında çekinti, meme başında akıntı, kanlı akıntı, meme cildinde değişiklikler, kolda şişme, koltuk altında ödem. Bu tarz şikayetler olabilir. Yanlış bilinen bir şey var. Meme kanseri ağrı yapmaz diye bilinir. Ama biz % 3 ve % 4 hastada ağrıyla gelen hastalarımızın da olduğunu görüyoruz. Başvuru anında şüphelendiğimizde ultrason, mamografi, gerektiğinde MR tetkiklerimiz var. Kanserin tam adını koymak için patolojik inceleme de yaptırıyoruz. Tedavisi olan bir hastalık. Cerrahi müdahale, olmazsa olmazımız. Ardından kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi dediğimiz aşı tedavileri ve hormonoterapiler var." diye konuştu.

Ardından söz alan Üniversitemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalı Sorumlu Hemşiremiz Duygu Kaynarpınar ile Cerrahi 1 Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiremiz Havva Doğan da hastalığın önemine vurgu  yaparak, “Erken teşhis hayat kurtarır.” sloganının herkes için büyük önem taşıdığını kaydetti.


Video haber için lütfen Tıklayınız!


  • 2020-10-22 10:38:46
  • 786

Actual News