Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Canlı Yayında Önemli Açıklamalarda Bulundu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir’in gerçekleştirdiği Çevrimiçi Akademi Söyleşilerinin ilk konuğu Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı oldu.

“COVID-19 Pandemisi Sürecinde Mersin Üniversitesi’nde Eğitim-Öğretim Faaliyetlerine Bakış” konulu söyleşi, 12 Haziran Cuma günü Eğitim Fakültesi YouTube sayfasından canlı olarak yayınlandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı pandemi ile ilgili alınan önlemler ve tedavi süreçleri bağlamında ülkemizin diğer ülkelere kıyasla başarılı olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde yürütülen salgınla mücadele kapsamında Üniversite hastanelerinin önemine de değinen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Üniversitesi Hastanesinin ivedilikle teşhis ve tedaviye uygun hale getirildiğini ve her türlü tedbirin alındığını ifade etti.

Hastanemizde vatandaşlarımızın yanı sıra sağlık çalışanlarımız ve diğer personelimiz için de yeni uygulamalara geçildiğini belirten Prof. Dr. Çamsarı, üç misafirhanemizin evine gidip gelmekte zorluk yaşayan çalışanlarımız için düzenlendiğini hatırlattı. Prof. Dr. Çamsarı, hastalığın kontrol altına alınma aşamasında olduğunu ancak yine de alınan tedbirlerin sürdürülmesi ve kalabalık ortamlarda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Yeni Dönemde Yeni Eğitim Anlayışı

Üniversitemizin uzaktan eğitim deneyimine sahip olduğunu ancak pandemi dönemindin ilk günlerinde 50 bin öğrenciye hizmet sunmanın güçlüğünü yaşadıklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, ancak bu sorunların kısa sürede çözüldüğünü ve altyapının güçlendirilmesine yönelik çalışmalarının anında gerçekleştirildiğini vurguladı. Hem internet altyapısı hem de yazılım ve donanım anlamında atılan adımları da açıklayan Prof. Dr. Çamsarı, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan mali açıdan bu zor süreç düşünüldüğünde biz sadece bütçeye bağlı kalmadık. Avrupa Birliği’ne ve yabancı öğrencilere kaynak sağlayan hibelere de başvurduk. Bu hibenin hepsini bilgisayar, bant genişliği, derslikler gibi altyapı hizmetlerine harcayacağız. Bu konuda kaliteyi artırarak devam edeceğiz.” dedi.

Eğitim Fakültemiz Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir’in yeni eğitim sezonuna yönelik hazırlıklara ilişkin sorularını da yanıtlayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, YÖK tarafından uzaktan öğretimle verilebilecek ders oranının yüzde 40 olması önerisini halihazırda pek çok birimde karşıladıklarını vurguladı. Uzaktan eğitimin canlı şekilde yapılabildiği üniversiteler sıralamasında Üniversitemizin ilk beş içerisinde yer aldığını vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, online yapıldığında verim açısından örgün eğitimden çok farklı olmayan derslerde bu işi mümkün olduğunca uzaktan eğitim yoluyla yürütmek gerektiği görüşünü dile getirerek böylelikle üniversitenin altyapısının daha verimli kullanılabileceğinin altını çizdi. 

Öğrencilerin internet ve bilgisayar gibi altyapı ihtiyaçlarının da giderilmesi noktasında atılan adımları da açıklayan Prof. Dr. Çamsarı, “Bütün üniversitelerle sözleşme imzalıyoruz. Hangi ilde olursa olsun öğrencilerimiz kendilerine yakın bir üniversitenin kütüphanesine gittiğinde yardım görecekler. Oranın altyapısını kullanarak bizim derslerimize katılabilecekler. Aynı kolaylığı bizler de Mersin’de yaşayan farklı üniversitelerin öğrencileri için sağlayacağız.” dedi.

Yurt konusuna da değinen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konuşmasında “Hali hazırda 4.500 kişilik temiz ve ferah bir yurdumuz var. 40 dönüm bir araziyi Kredi Yurtlar Kurumu’na tahsis ettik. Buraya 4000 kişilik bir yurt yapılacak. Bütün anlaşmalar ve altyapılar hazırlandı. Merkez Kampüsümüzde 25.000 ila 30.000 civarında öğrencimiz var. Öğrenci sayımızın üçte birini bulacak şekildeki yurt kapasitesine ulaşmak bizim hedefimiz. Yani 10.000 öğrencimizi yurtta barındırabilirsek Türkiye ortalamasının üstüne çıkmış olacağız.”  ifadelerine yer verdi.

Canlı yayında öğrencilerimizin sorularını da aktaran Eğitim Fakültemiz Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya söyleşilerin ilkine konuk olması dolayısıyla teşekkürlerini sundu.


Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2020-06-30 09:01:54
  • 2365