T Ü B İ T A K 1001 Projesi Kapsamında Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine BursTÜBİTAK 1001 Projesi Kapsamında Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine Burs İmkanı

 

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda 2019 yılı Ekim ayı itibariyle “Epigenetik Müdahale Yöntemleriyle Nörogenez Hızının Arttırılması” adlı 218S592 numaralı bir TÜBİTAK 1001 projesi yürütülmeye başlanmıştır.

Hücre kültürü ortamında gerçekleştirilecek projede, fare ve insan nöral hücre hatları üzerinde, bazı genlerin ekspresyon düzeylerinin epigenetik müdahale (CRISPR-dCas9 araçları) ile değiştirilmesinin nöral farklılaşma/nörogenez üzerine etkileri incelenecektir. Proje kapsamında histoloji, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği teknikleri uygulanacaktır.

İki buçuk yıl sürecek olan proje kapsamında, bir yüksek lisans veya doktora öğrencisine yaklaşık 2,5 yıl boyunca aylık 3.000 ₺ TÜBİTAK ARDEB bursu sağlanması söz konusudur. Dolayısıyla, ilgili projede de görev almak üzere 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı bahar yarıyılı için Anatomi A.D.’na bir yüksek lisans veya doktora öğrencisi alınması planlanmıştır. Başvuruların, ilanın ardından, 02-10 Ocak 2020 tarihlerinde Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne yapılması gerekmektedir. Mersin Üniversitesi Enstitülerine 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı bahar döneminde lisansüstü öğrenci alımıyla ilgili önemli RESMİ TARİHLER üniversitemiz web sayfasından takip edilebilir.

Anatomi yüksek lisans programına kabul edilebilecek adaylardan Fen Edebiyat Fakülteleri Biyoloji/ Moleküler Biyoloji veya Eczacılık Fakültesi Lisans mezunu olmak koşulu, doktora programına kabul edilebilecek adaylardan ise Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi programında yüksek lisans yapmış olmak veya Tıp Fakültesi mezunu olmak şartı aranacaktır. Bir başka husus ise, yüksek lisans/doktora öğrencisi adaylarının ALES ve İngilizce Dil Sınavı (ÜDS, YDS, YÖKDİL ve resmi muadili) puanlarının tercihen asgari 70 olmasıdır. 

İlgilenen adaylar aşağıdaki e-posta adresine güncel özgeçmişlerini ve varsa konuyla ilgili sorularını e-posta yoluyla iletebilirler.

 

İletişim Bilgileri:

Dr. Öğr. Üyesi Nail Can Öztürk 

nail.ozturk@fulbrightmail.org  • 2019-12-27 07:23:30
  • 2576

Actual Announcements