Uluslararası Mikobakteri Sempozyumu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü
Fakültemiz Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Mikobakteri Çalışma Grubu işbirliği ile Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği destekleriyle “Uluslararası Mikobakteri Sempozyumu” düzenlendi.

28 Kasım Perşembe günü  Fakültemiz Türkan Saylan Konferans salonunda açılışı gerçekleşen sempozyuma Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu ve çok sayıda akademisyen katılım sağladı.

Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin yapmış olduğu müzik dinletisinin ardından açılış konuşmalarıyla etkinlik devam etti.

Sempozyumun açılışında Üniversitemiz hakkında kısa bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Ben bir Tıp hocasıyım ve burada verilen emekleri çok iyi biliyorum. Başta sempozyuma destek olanlar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu toplantının milletimize ve kurumumuza fayda getirmesini temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu ise “Cemiyetimizin 13 çalışma grubu var. Mikobakteri Çalışma Grubu 2010 yılında kuruldu. En çalışkan çalışma gruplarından bir tanesi ve bu kadim hastalık için oldukça fazla mesai harcadılar. Kurslar ve toplandılar düzenleyerek mücadelede yer aldılar. Kendilerine teşekkür ediyor ve sempozyumun başarılı bir şekilde geçmesini diliyorum.” dedi.

Fakültemiz öğretim üyesi ve Uluslararası Mikobakteri Sempozyumu Başkanı Prof. Dr. Gönül Aslan, “Tevfik Sağlam Birinci Dünya savaşında kolera, veba, tifüs gibi bulaşıcı hastalıklara karşı verdiği savaşta binlerce askerin ve sivilin hayatını kurtarmıştır. O yıllarda bulaşıcı hastalıklar karşısında verdiğimiz kayıp, bazı cephelere düşmana karşı verdiğimiz şehit sayısından daha yüksekti. Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede gerçek bir önder olan Prof. Dr. Tevfik Sağlam şahsi mal varlığını bağışlayarak iki bin liralık bir bütçeyle Verem Savaş Derneğini kurmuş, veremle yaptığı kahramanca savaşta yine milyonların hayatını kurtarmıştır. Tevfik Sağlam hocamızın şahsi fedakarlıklarla başlattığı Verem Savaşı ülkemizde başarıyla sürdürülmektedir" dedi. Prof. Dr. Aslan, son yıllarda THSK Tüberküloz tanı ve tedavisinde görev alan tüm sağlık camiasının içinde bulunduğu organizasyonlarla tanı ve tedavide standardizasyon sağlamayı amaçladığını kaydetti.  • 2019-12-04 10:36:35
  • 1719