Hıv Enfeksiyonu / A I D S Paneli Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüDünya Sağlık Örgütü tarafından HIV-AIDS farkındalığını arttırmak için 1988 yılında kabul edilen 1 Aralık Dünya AIDS günü etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz  Fakültemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından “HIV Enfeksiyonu/AIDS” konulu panel düzenlendi.

2 Aralık Pazartesi günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi A Salonunda düzenlenen panele, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Panelde Dünya Sağlık Örgütü tarafından önlem almak ve farkındalık yaratmak amacıyla 1 Aralık gününün dünya AIDS günü olarak kabul edildiğine dikkat çeken Rektör Yardımcımız ve Fakültemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kaya, HIV Enfeksiyonu/AIDS hastalığının dünya çapında yaygın bir hastalık olduğunu, virüsün vücuda girmesinin HIV enfeksiyonu olarak adlandırıldığını, sonrasında virüsün bağışıklık sistemini çökertmesiyle çıkan hastalık belirtilerinin de AIDS hastalığı olduğunu ifade etti.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Özlem Kandemir ve Prof. Dr. Elif Şahin Horasan tarafından “Klinik Bulaş Yolları ve Korunma” İle “HIV Tanı ve Tedavisi “ konulu sunumlar gerçekleştirildi.

Panel soru cevap bölümünün ardından sona erdi.


  • 2019-12-03 09:51:59
  • 1752