Kadavralarımıza Teşekkür Töreni Fakültemizde GerçekleştirildiFakültemiz Temel Tıp Bilimleri Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından, 24-31 Ekim tarihleri arasındaki "Beden Bağışı Farkındalık Haftası’’ kapsamında, Tıp Fakültesi Prof. Dr. Türkan Saylan Konferans Salonu’nda Kadavralarımıza Teşekkür Töreni gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Fakültemiz  Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Hakan Kaleağası, Fakültemiz Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Bobuş Örs, Fakültemiz Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Oya Ögenler, Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Çilem Yıldız ile akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Fakültemiz Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Bobuş Örs, bedenleri sağlık ve eğitime katkı sağlayan tüm bireylere; akademisyenler, öğrenciler ve kadavralar sayesinde daha iyi yetişmiş hekimlerden sağlık hizmeti alan vatandaşlar adına teşekkürlerini ifade ederek; "Ülkemizde, kimsesiz kadavra üzerinden eğitim vermek, bir yandan gereklilik, öte yandan vicdani bir yük olmaktadır” dedi. Prof. Dr. Bobuş Örs, bu sorunun, halka konu hakkında bilgi sağlanarak ve bağışçı olmak isteyen vatandaşlara bu konuda yol gösterilerek aşılabileceğini, tıp eğitimi için kadavranın büyük bir gereklilik olduğunu, eğitim kalitesinin ancak kadavra destekli eğitimle artırılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Bobuş Örs, yaşama veda ettikten sonra da bilime ve eğitime katkıda bulunmak isteyen vatandaşlarımız sayesinde; insan bedenini daha iyi tanıyan, becerisi yüksek sağlık personelleri, hemşireler, doktorlar ve cerrahlar yetiştirebildiklerini ifade etti.

Fakültemiz Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Ögenler ise konuşmasında tıp eğitiminde kadavranın tarihine ve konunun etik boyutuna değindi. 

Fakültemiz Dönem III öğrencilerinden Esra Kaplan, kendileri için eğitimde kadavranın önemine vurgu yaptığı konuşmasında ayrıca Türk MSIC Öğrenci Topluluğu olarak 24 Ekim’de Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet alanında "Beden Bağışı Farkındalık Haftası’’ kapsamında gerçekleştirdikleri faaliyetlerden ve toplumu bilgilendirmeye yönelik projelerinden bahsetti.

Üniversitemiz Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Çilem Yıldız ise, beden bağışı ile organ bağışının farklı olduğunu ve birinin diğerini engellemediğini vurgulayarak, organ bağışının önemi konusunda katılımcılara bilgiler verdi.


  • 2019-10-31 14:29:32
  • 2112