Menopoz ve Osteoporoz Eğitimi Gerçekleştirildi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) ve Mezitli Belediyesi Kent Konseyi işbirliği ile kadınlara yönelik “Menopoz ve Osteoporoz” konulu eğitim gerçekleştirdi.

24 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen programda eğitimci olarak MERKAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Asiye Üzel katılırken, etkinlikte başta Mezitli Belediyesi ve kadın üretici pazarından olmak üzere çok sayıda kadın dinleyici olarak yer aldı. 

Öğr. Gör. Asiye Üzel eğitim içeriğinde; menopozun bir hastalık olmadığını, kadın hayatında üreme çağının bittiğini işaret eden doğal bir dönem olduğunu belirtti. Üzel, yapılan araştırmalarda dünya genelinde ortalama menopoz yaşı 50 iken, ülkemizde ortalama menopoz yaşının yaklaşık 47,6 yaş olduğunu ve 40 yaşından önce görülen menopozun ise erken menopoz olarak adlandırıldığını söyledi. Her kadının menopoz tecrübesinin farklı olduğunu vurgulayan Üzel, sağlıklı bir yaşam stilinin genel iyilik haline katkıda bulunacağına işaret etti. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz gelişiminin hızlandığını bu nedenle osteoporoz riskini en aza indirmek ve kemik sağlığını desteklemek için kalsiyum ve D vitaminin önemine, düzenli egzersizin kemikler, denge ve koordinasyon açısından yararlarına değinen Öğr. Gör. Üzel, menopoz döneminde en az yılda bir kez kontrollere gidilmesinin önemli olduğunu belitti. 

Eğitim katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
  • 2019-10-31 15:22:09
  • 1640