Fakültemizde Yale Üniversitesi’nden Misafir Araştırmacı Olarak Bulunan Dr. Maria Veldhuizen’e T Ü B İ T A K DesteğiFakültemiz'de Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden misafir araştırmacı olarak bulunan Dr. Maria Veldhuizen’in TÜBİTAK 2232 Uluslararası Üstün Araştırmacı Destek Programı kapsamında yaptığı proje başvurusu kabul edildi.

2019 yılı Ocak ayından itibaren Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda çalışmalarına başlayan Dr. Maria Veldhuizen'in Temmuz ayı içerisinde “Rescue Food Reward in Obesity with Neuro-modulation of Gut-brain Signals” başlıklı projesi ile TÜBİTAK 2232 destek programına yaptığı başvuru  kabul edildi. 3 yıl sürecek projenin bütçesi 3,3 milyon TL olarak belirlendi.

Proje kontratı kurum yöneticisi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, alt birim yöneticisi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ve proje yürütücüsü Dr. Maria Veldhuizen tarafından imzalandı. İmza töreni öncesinde, Dr. Veldhuizen, Rektörümüze proje konusu, yöntemleri, beklenilen sonuçlar ve bu proje dışındaki hedefleri ile ilgili bilgi verdi. 

Dr. Veldhuizen bu proje kapsamında, ülkemizde obezitenin sinirsel sürücülerini anlamaya odaklanan ilk nörobilim araştırma laboratuvarını geliştirmeyi hedeflediğini belirtti. Dr. Veldhuizen önümüzdeki yıllarda ek TÜBİTAK finansman mekanizmaları için de başvuruda bulunmayı planladığını, ayrıca tat ve koku rahatsızlıkları için bir araştırma ve tedavi merkezi kurmayı amaçladığını aktardı. Dr. Veldhuizen ayrıca, gelecek 5-10 yıl boyunca kariyerini Mersin Üniversitesi’nde geliştirmeyi ve Üniversitemizde bilime katkıda bulunmayı umduğunu da ifade etti. 

Proje kapsamında 5 doktora öğrencisine burs, projede yer alacak araştırmacılara PTİ ve ev sahibi kuruma kurum hissesi sağlanacak.

TÜBİTAK 2232 programı kapsamında ülkemiz açısından stratejik değer taşıyan alanlarda yürütülecek projelere katkı sağlanıyor. Bu amaçla alanlarında yaptıkları üst seviye bilimsel ve/veya teknolojik çalışmalar ile öne çıkan ve yurt dışında çalışma deneyimine sahip başta Türk bilim insanları olmak üzere nitelikli araştırmacıların yurt dışından Türkiye’ye gelmelerini teşvik etmek ve çalışmalarını Türkiye’nin önde gelen üniversite, sanayi kurum ve kuruluşları veya kamu kurumlarında yürütmelerini sağlamak için destek veriliyor.

İnsanlarda merkezi tadı işleme konusunda geniş bir çalışma geçmişine sahip olan Dr. Veldhuizen, birçok ulusal ve uluslararası toplantıya konuşmacı olarak davet edildi. Bir çoğu Neuron, Current Biology ve Journal of Neuroscience gibi dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunan ve H endeksi: 19 ve I10 endeksi: 26 olan Dr. Veldhuizen’in çalışmalarına 2000’in üzerinde atıf bulunuyor.


  • 2019-10-24 09:02:02
  • 2340