Meme Kanseri Paneli ve Farkındalık Yürüyüşü DüzenlendiMersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı tarafından 1-31 Ekim Meme Kanseri farkındalık ayı kapsamında 19 Ekim Cumartesi günü Prof Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi A salonunda Meme Kanseri Paneli ve Adnan Menderes Bulvarı Kültür Parkı içerisinde bulunan Fenerbahçe Meydanından Mersin Marina’ya Mersin Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde yüzlerce kişinin katılımıyla Farkındalık Yürüyüşü Düzenlendi.

Panelde açılış konuşması yapan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, “ Bu gün burada meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak ve bu alandaki son gelişmeleri paylaşmak üzere bir arada bulunuyoruz. Üniversitelerin misyonu sadece lisans, lisansüstü eğitim ve araştırma değil, belki de daha önemlisi toplumla bütünleşmek, toplumu bilinçlendirmek, önemli konularda kanıta dayalı verilerle ve akılcı yaklaşımlarla farkındalık oluşturmaktır.” dedi.

Günümüzde Obezite, Hipertansiyon ve Diyabet gibi Meme kanserinin de önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini, hastaların bazen üşengeçlikten bazen korkudan taramalarını ertelediklerini dile getiren  Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Sezer, “Korkma, Erteleme, Geç Kalma” sloganıyla başlattıkları etkinlikte meme kanseri ve tedavi süreçleri hakkında kısa bilgiler verdi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Emel Sezer’in moderatörlüğünde panelistler, Prof. Dr. Ahmet Dağ Meme Kanserinin Cerrahisi, Prof. Dr. Alper Sarı Estetik Açıdan Meme Cerrahisi yaklaşımları, Doç. Dr. Vehbi Erçolak Güncel Tıbbi Onkoloji tedavi seçeneklerini,  Dr. Öğr. Üyesi Eda Bengi Yılmaz Işın tedavisi ve Dr. Öğr. Üyesi Yüksel Balcı tarafından da Meme Kanserinin Tanı ve Görüntülemesindeki güncel yaklaşımlar paneli katılımcılar ile paylaşıldı.

Yapılan Bilimsel oturumun ardından katılımcılar ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri Adnan Menderes Bulvarı Kültür Parkı içinde bulunan Fenerbahçe Meydanı’nda bir araya gelerek günün anlam ve önemini ifade eden  Pembe tişörtleri, balonları ve afişleri ile meme kanserine dikkat çekmek için Mersin Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde Marina'ya kadar yürüyüş yaptılar.

Yaptığı konuşmada katılımın yüksek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise “Bu bir malignensi değil bir hastalık. Her 8 kadından birinde bu hastalık görülebiliyor ve bu sayı günden güne artıyor. Tabi kadınların yanında erkeklerde de gözüküyor. Erken tanıyla korkulacak bir hastalık değil. Bunun içinde farkındalığı artırmamız lazım. Malignensilerin, kanser türlerinin hepsinde bu geçerlidir. İşte tam da bu hassasiyetle onkoloji hastanemizi yaptık ve bitirdik. Yaklaşık 2 hafta içinde kadrolarımızda gelirse bu hastanemizin de açılışını yapacağız. Artık bu sorun içinde vatandaşlarımız başka illere gitmeyecek. Özellikle radyo terapi açısından da yeni cihazımızla da tedaviye başladık ve çok hassas noktasal atışla tedavi yapabiliyoruz. Bize düşen ne varsa bu konuda her zaman sizlerin yanındayız. İnşallah yapılan farkındalıklarla bu ve benzeri hastalıklardan acı olaylar yaşamayız" ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'nın konuşmasının ardından Prof. Dr. Emel Sezer söz alarak “Meme Kanserini tanıyoruz ve biliyoruz. Kadınlar bildiği ve tanıdığı şeylerden asla korkmazlar şimdi elimizdeki tüm pembe balonları gökyüzüne bırakarak evrendeki tüm kadınlara bu mesajı gönderiyoruz” mesajını paylaştı. 

Etkinliğin devamında yaklaşık iki saat süren ve halkın da yüksek oranda katılım gösterdiği dans gösterisi ve canlı müzik dinletisi ile katılımcıların eğlenerek Meme kanseri hakkında daha fazla bilgi sahibi olması sağlandı.


  • 2019-10-24 09:02:28
  • 2429

Actual News