Tarsus'ta 2019 Yılı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Tamamlandı

slide background

Meü

slide background

MeüKültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleriyle ve Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kaplan’ın başkanlığında Tarsus ilçesinde gerçekleştirilen Arkeolojik Yüzey Araştırmaları’nın 2019 yılı çalışmaları, 21 Eylül'de tamamlandı. 

2019 yılı çalışmaları kapsamında Tarsus’a bağlı köylerde incelemeler gerçekleştirildi. Araştırmalar esnasında Neolithik dönemden başlayarak geç Antik döneme kadar iskân görmüş yerleşimlerin keşfi gerçekleştirildi. Ayrıca Sağlıklı Köyü’ndeki Roma Yolu ve onun ile ilişkili yerleşimlerde, yollar ve yerleşimler arasındaki yol ağının anlaşılmasına ve yerleşimlerin plan özelliklerinin okunmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Bu kapsamda dört yerleşimin planları çıkartıldı.

Bunun yanı sıra araştırmalar aracılığı ile tespit edilen Kilikia Bölgesi’ndeki ilk örneklerini sunulan Tümülüslerin tespit ve belgelenmesine yönelik çalışmalara başlandı. Bu kapsamda Üniversitemizin Harita Mühendisliği bölümüyle ortak bir proje yürütülerek, ortofoto ile belgeleme çalışmaları yapıldı.   

Doç. Dr. Deniz Kaplan, Tarsus Hinterlandı Yüzey Araştırmaları’nın 2019 yılı çalışmalarının Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklendiğini, çalışmanın ana sponsorunun ise Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu belirterek desteklerinden dolayı her iki kuruma teşekkür etti. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü   • 2019-10-03 08:06:58
  • 1641