İsviçre Araştırma Enstitüsü’nden ( E M P A ) Enerji Uzmanı Dr. Artur Braun, Güneş ve Yakıt Pilleri ile İlgili Üniversitemizde Konferans Verdi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM) tarafından organize edilen Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology (EMPA) İsviçre Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Artur BRAUN' un katılımı ile Güneş/Yakıt Pilleri:Enerji Sistemleri (Enerji Destekleri, Enerji Depolama ve Enerji Dönüşümü) başlıklı  uluslararası konferans düzenledi.

13 Haziran perşembe günü Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Kaya, Prof. Dr. Erol Yaşar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, MEİTAM Müdürü Prof. Dr. Selma Erat, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Üniversitemiz Fakülte Dekanları, Merkez Müdürleri, Üniversitemiz akademik personeli, öğrencilerimiz ve sanayi ve otomotiv sektör temsilcileri ve basın temsilcileri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Yurtdışı ikili ilişkilerde özellikle ülkemizin ihtiyaç duyduğu ve açığı olduğuna inandığımız konularda öncelik vermeye çalışıyoruz. Şunu biliyoruz ki, enerji ve metal sektörü bizim dış açığımızın hemen hemen %70’ini kapsıyor. Biz bu konularda atılım yaparsak, dış bağımlılığımız minimize edilecek” dedi.

Başta hidrojen kaynaklı enerjiler olmak üzere rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, nükleer enerji gibi fosil yakıt dışı alternatif yolların ülkemize ne tür katkılar sağlayabileceği konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Çamsarı, yerli otomobil ve uçak gibi projelere kendi enerji kaynaklarımızı dahil edebilecek konuma geldiğimizde bunun ülkemiz açısından çok büyük yarar sağlayacağını kaydetti.

Konferansın açılış konuşmasında söz alan Üniversitemiz İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEITAM) Müdürü Prof. Dr. Selma ERAT, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli bilim ve araştırma kurumlarından biri olma görevini üstlenmiş olan MEİTAM’ın zaman içinde gelişen ulusal ve uluslararası araştırma önceliklerini dikkate alarak, tüm laboratuvarlarının koordineli, disiplinler arası çalışmalarla daha büyük ölçekli araştırmaları yapacak şekilde işbirliklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar içerisinde olduğunu aktardı. Merkez olarak Dr. Artur BRAUN’u ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti de ifade eden Prof. Dr. Erat, düzenlenecek konferansın hem Üniversitemize hem öğrencilerimize hem de sanayi temsilcilerine çok değerli katkılarda bulunacağını belirtti.

Konuşmasında Mersin Üniversitesi ve İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEITAM)  imkanlarının çok gelişmiş olduğunu belirterek, Dünyada ve Türkiye’de bilim ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte enerji ihtiyacının gün geçtikçe artacağına vurgu yapan Dr. Artur BRAUN, yenilenebilir enerji kaynaklarının oldukça önemli bir konuma geldiği günümüzde yapılan çalışmaların hız kazandığını,  bu alanda yapılan çalışmaların mutlaka artırılması gerektiğini ve işbirlikleri için gereken desteği sağlamaya hazır olduklarını belirterek, konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Horizon 2020 Avrupa Birliği SUNRISE projesinin İsviçre temsilcisi olan Dr. Braun, Mersin Üniversitesinin bu projeyi destekleyen üniversiteler arasında yer almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Soru cevap bölümünün ardından Dr. Artur Braun, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Prof Dr. Selma Erat eşliğinde güneş ve yakıt pilleri ile ilgili kitaplarını imzalayarak Üniversitemize hediye etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konferans anısına Dr. Artur Braun ve Prof. Dr. Selma Erat’ a plaket ve çiçek takdim etti.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-06-14 14:27:53
  • 2465