Üniversitemiz Uluslararası İşbirliklerine Yeni Bir Ülke Daha Ekledi: Fransa

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz, çalışmalarını çok yönlü ve eş zamanlı sürdürerek uluslararası akademik işbirliklerini geliştirmeye devam ediyor. Son olarak Fransa’nın La Rochelle şehrindeki La Rochelle Université ile Üniversitemiz arasında yeni bir protokol imzalandı.

La Rochelle Üniversitesi’ndeki Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Kıyı Çevre Günleri Konferansı kapsamında gerçekleştirilen protokol imza törenine La Rochelle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Jean-Marc Ogier, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, La Rochelle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eric Monteiro, Üniversitemiz İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Selma Erat, Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Bünyamin Demir ve La Rochelle Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Stéphane Aymard katıldı.

La Rochelle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Jean-Marc Ogier, Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Kıyı Çevre Günleri Konferansında, hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) son raporundaki, iklim bozulmalarından kaynaklanan kıyı bölgeleri için risklere değinerek; kıyı bölgelerinden Avrupa Üniversitelerinin özellikle bu zorluklarla ilgilendiğini ve eğitim, mesleki eğitim, araştırma ve yenilik alanındaki işbirliklerini güçlendirebileceğini belirtti. “Öğrencilerimiz için profesyonel dünyanın keşfedilmesini teşvik etmek ve araştırmacılarımız için deneyimler yapmak La Rochelle Üniversitesi için temel önceliklerdir” diyen Prof. Dr. Ogier, işbirliğinin gelişimine doğrudan katkıda bulunan projeleri uygulayarak bu vazgeçilmez yönelimi derinleştirmek istediklerini paylaştı ve Mersin Üniversitesi’nin işbirliği davetlerine göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Rektör yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, uluslararasılaşma açısından birçok üniversiteyle iş birliği ve ortak projeler yürütüldüğünü ifade ederek, geleceğin bilim, araştırma ve teknolojide olduğunu söyledi.

Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM) bünyesinde ileri analiz cihazlarının yer aldığı laboratuvarları ile bölgesel, ulusal ve uluslararası kalkınmaya yönelik her türlü multi-disipliner araştırma, eğitim ve Ar-Ge çalışmalarının, konularında uzman personeller ile yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Yaşar, Mersin Üniversitesi olarak La Rochelle Üniversitesi’yle ortak işbirliklerine yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, Prof. Dr. Ogier’in nazik davetlerinden ötürü duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

Tören, konuşmaların ardından iki üniversite arasında protokolün imzalanmasıyla son buldu. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü 


  • 2019-05-21 15:30:34
  • 3087