Dünya Hemşireler Günü Üniversitemizde Kutlandı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Hemşirelik Fakültemiz ve Üniversitemiz Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlendiği ’12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’ kutlama töreni gerçekleşti. 

13 Mayıs Pazartesi Üniversitemiz Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen kutlama törenine, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Üniversitemiz Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Aytan, Üniversitemiz Hemşirelik Hizmetleri Koordinatörü Başhemşire Gülümser Lağap, Üniversitemiz Hastanesi’nde görev alan hemşireler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kutlama programı, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin hazırladıkları müzik dinletisi ile başladı.

Kutlama programının açılışında söz alan Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu; ‘’Hemşirelik mesleği çok eskilere dayanan bir meslek. Tüm dünyada insanların daha sağlıklı yaşamalarına odaklanmış bir mesleği icra ediyoruz. Bilimsel temele dayanan, profesyonel bir mesleğiz. Aklıyla bakan, yüreğiyle hisseden, bilgisi ile hayat veren tüm akademisyen hemşirelerin, hemşirelerin ve hemşirelik öğrencilerimizin Dünya Hemşireler Günü’nü kutluyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Hemşirelik Hizmetleri Koordinatörü Başhemşire Gülümser Lağap ise; 24 yıldır kutlanan Dünya Hemşireler Günü’nün bu yılki temasının ‘Herkes İçin Sağlık’ olduğunu belirtti. Sağlığın, ekonomik ve sosyal hayatın devamlılığı için çok önemli olduğunu ifade eden Lağap; ‘’Hemşirelik, insan sevgisi, şefkat ve sabırla yapılan kutsal, onurlu bir meslektir." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Güzide Üğücü tarafından Dünya Hemşireler Günü’nün 2019 yılı teması olan ‘Herkes İçin Sağlık’ başlıklı sunum gerçekleştirildi. Arş. Gör. Üğücü sunumunda; evrensel sağlık güvencesi ve herkes için sağlığı etkileyen küresel sağlık sorunları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Üniversitemiz Hukuk Müşavirliğinden Avukat Eylem Sezer ‘Hemşirelerin Hak ve Sorumlulukları’ başlıklı sunumu ile hemşirelik mesleğinin yükümlülükleri konusunun önemine değindi. Sezer, "Hemşireler görevlerini yerine getirirken hukuki uyuşmazlıkların önüne geçilebilmesi için uymakla yükümlü oldukları etik kuralların yanında dikkat ve özen yükümlülüğü, mahremiyetin gizliliğine uyma yükümlülüğü de bulunmaktadır" dedi. ‘Mobing ve Malpraktis’ başlıklı sunumu ile de Avukat Deniz Karakaya da hemşireler ve hemşire adaylarına sahip oldukları yasal haklar ile ilgili bilgiler verdi.

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü kutlama töreni; Üniversitemiz Hastanesi hemşireleri tarafından düzenlenen halk oyunları gösterisi ve ‘Hemşireyiz Biz’ isimli tiyatro gösterilerinin gerçekleşmesi, etkinlik kapsamında düzenlenen anı yarışmasında dereceye girenlere hediyelerinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Düzenlenen anı yarışmasında dereceye girenler ise şu isimlerden oluşuyor;

Üniversitemiz Hastanesi Anı Yarışması birincisi İrem Orbuk, ikinci Hemşire Arzu Senem.

Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Anı Yarışması birincisi Cem Boz, ikinci ise Figen Kaya.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2019-05-14 09:05:18
  • 1626