15. Dönem Mezuniyet Töreni27 Haziran Çarşamba günü saat 19:30 üniversitemiz Amfi Tiyatro da gerçekleşen törenimize; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Baş Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Yusuf Ziyaddin Cavlak, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Müdürü Sg. Kd. Alb. Oğuz Bavbek, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Kaya, Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Erol Yaşar Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu, akademik, idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Mezunlarımızın sahneye girişiyle başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve açılış konuşmaları ile devam etti. Konuşmasında Mersin Valisi sayın Ali İhsan Su Tıp Mesleğinin çok kutsal olduğuna vurgu yaparak hekimliğin insan yaşamı ve sağlığını korumayı her şeyin üzerinde gören ve onu özveri, sabır ve fedakarlık ile hoşgörü gibi erdemlerle sergileyen kutsal bir meslek olduğunu ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı konuşmasında öğrencileri ve ailelerini bunca yıl emek vererek bu başarıyı elde edebildikleri için kutladı ve tavsiyelerde bulunarak mezunlarımızın edecekleri hekimlik yeminini bir an bile unutmamaları gerektiğini belirtti.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk konuşmasında bu yıl 159 mezun verdiğimizi belirterek fakültemiz hakkında bilgi verdi. İnsanların hastalık durumunda şefkate, ilgiye, dinlenmeye ve güler yüze ihtiyaçları olduğunu, sevgi ve nezaket çerçevesinde davranmaları gerektiğini vurgulayarak mezunlarımızı ve ailelerini kutladı.

Ailesine, hocalarına ve bu günlere gelmelerinde emeği olan herkese  teşekkür ederek konuşmasına başlayan dönem birincisi Dr. Nurdan Güzel Averbek ise konuşmasını ”Tıbbı mistisizmden ayırarak bir bilim ve sanat haline getiren ilk kişi Hipokrat başta olmak üzere bu mesleğe gönül vermiş ve şu anda hayatta olmayan bütün hekimleri saygıyla anıyorum” diyerek sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyemiz Prof. Dr. Mustafa Musa Dirlik tarafından Fakültemiz 15. Dönem mezunlarımıza sembolik son ders verildi. Hocamız mezunlarımıza seslenerek “Hastalık yoktur hasta vardır prensibini göz ardı etmeyin. Bir hastaya yönelik klinik semptomlar bulgularla ortaya çıkabilir bu yüzden hastalar değerlendirilirken geniş perspektifle düşünülmeli ve titizlikle sorgulanmalıdır” diyerek genç doktorlarımıza Hipokrat Yeminini okutarak onların hekimlik hayatlarında bu yemine bağlı kalmalarını istedi.

Dönem birincimiz Dr. Nurdan Güzel Averbek tarafından Tıp Fakültesi Mezuniyet Kütüğü'ne dönem plakası çakıldı. Dereceye giren mezunlarımıza ödülleri ve mezuniyet belgeleri, diğer mezunlarımıza fakültemiz öğretim üyeleri tarafından verilen temsili diploma takdimleri ardından doktorlarımızın havai fişek eşliğinde havaya kep atmaları ile fakültemiz 15. dönem mezunlarımızı meslek hayatlarına uğurladık.


  • 2019-02-25 12:23:52
  • 2668

Actual News