Tıp Fakültesinde Patent ve Faydalı Model Bilgi Günü


Mersin Teknoloji Transfer Ofisi Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Birimi tarafından "Patent ve Faydalı Model Bilgi Günü" düzenlendi. Sınai haklar, patent/faydalı model, marka, coğrafi işaretler ve endüstriyel tasarım konularındaki farkındalığı artırmak; tescil işlemler ve maliyetler konusunda öğrenci, araştırmacı ve sanayicileri bilgilendirmek amacıyla düzenlenen etkinlik, ilk olarak Tıp Fakültesi öğretim elemanlarına yönelik olarak yapıldı.

 

Tercih Patent Ofisi'nden Mahmut KASAP, PMS Medikal Pazarlama'dan Erhan MANGAOĞLU ve Biyoistatistik bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Arzu KANIK'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantı, 18 Ekim Salı günü Tıp Fakültesi Dekanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Mahmut Kasap, patent ve faydalı model hakkında bilgi verdi. Patent nedir, nasıl alınır, patentlenebilirlik kriterleri ve patent süreçleri hakkında sunum yapan Kasap, faydalı modellerin başvuru ve tescil sürecine ilişkin bilgiler aktardı. Kasap sunumun sonunda dinleyenlerden gelen soruları da yanıtladı.

 

Daha sonra söz alan PMS Türkiye Satış Müdürü Erhan Mangaoğlu ise Mersin'de faaliyet gösteren PMS firması hakkında kısa bir bilgilendirme sunumu yaptıktan sonra tıp sektöründe kullanılan sterilazyon cihazlarının patentleme ve ticarileşme konusundaki başarı hikayesini anlattı.


Prof.Dr. Arzu KANIK geliştirdiği programın ticarileşme sürecinden bahsederek sorulan soruları yanıtladı.

 

Mersin Teknoloji Transfer Ofisi Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Birimi tarafından düzenlenen "Patent ve Faydalı Model Bilgi Günü" etkinliğinin önümüzdeki günlerde üniversitemizin farklı fakülte ve yüksekokullarında da yapılması planlanıyor.


  • 2016-10-26 09:53:56
  • 4033

Actual News