Enerjisa Mobil Eğitim Tırı Üniversitemizdeydi


EnerjiSA mobil eğitim tırı, enerji dağıtım teknolojilerinin öğrencilerimize tanıtılması için 2-3 Mayıs tarihleri arasında Üniversitemizdeydi.

2 Mayıs Perşembe günü Mersin Üniversitesi Stadyumu’nda gerçekleştirilen EnerjiSA mobil eğitim tırı açılış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz, Tarsus Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Murat Özkendir, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Emre Akın, Rektör Danışmanlarımız Prof. Dr. Ayla Özer ve Doç. Dr. Erhan Arslan, Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Doç. Dr. Alkan Alkaya, Toroslar EDAŞ Mersin Bölge Müdürü Tayfun Sevindik akademik ve idari personeller ile öğrencilerimiz katılım gösterdi. 

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Mühendislik öğrencilerimiz bölüm laboratuvarlarında, yaz stajlarında ve iş yeri eğitimlerinde birçok uygulamalı eğitim sistemleriyle pratik yapma imkânı bulmaktadır. Ancak son dönemde yaşanan pandemi ve asrın felaketi nedeni ile uzaktan eğitim dönemi yaşadık.  Yüz yüze eğitime geçtikten sonra öğrencilerimizin bu süreçten kaynaklanabilecek pratik bilgi eksikliklerini gidermek amacıyla üniversitemizde birçok teknik gezi ve telafi laboratuvarları yapıldı. Bugün ise öğrencilerimiz elektrik sektöründeki tüm sistemlere ve ekipmanlara sahip Enerjisa Mobil Eğitim Tırı vasıtasıyla teknik bilgilerini uygulamalı bir süreç ile daha üst seviyelere taşıyacaklar. Mersin Üniversitesi olarak sektörün geleceği olan genç mühendislerimizi ve teknisyenlerimizi en donanımlı biçimde yetiştirmeye çaba sarf ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toros Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz ve Tarsus Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Murat Özkendir de gerçekleştirdikleri konuşmada gerçekleştirilen projenin öğrenciler için çok önemli olduğunu belirterek emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ettiler.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile ilgili bilgiler vererek konuşmasına başlayan EMO Mersin Şube Başkanı Doç. Dr. Alkan Alkaya; “Öğrencilerimize yüksek gerilim alanlarında pratik bilgiler vermenin ileride çok önemli tecrübeler kazandıracağının farkındayız. Bu anlamda EnerjiSA mobil eğitim tırı elektrik üretiminden, iletimine, dağıtımdan son kullanıcıya varıncaya kadar her türlü elektriksel akşamı içinde barındıran  çok önemli bir eğitim aracıdır. Bölgemizin dağıtım firması Toroslar EDAŞ’ın böyle bir eğitim aracına sahip olması bu bölgedeki üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz için büyük bir şanstır. İki gün sürecek eğitimlerimizde Mersin, Toros ve Tarsus Üniversitesi öğrencileri eğitim alacaklar.” dedi.

EDAŞ Mersin Bölge Müdürü Tayfun Sevindik ise “Bugün burada EnerjiSA’nın aslında 2017 yılında bir proje olarak hayata geçirilmiş olduğu mobil eğitim tırını tanımak, tanıtmak ve eğitime bir nebze katkı sağlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hayata geçen bu projeyle 14 ilde 50’den fazla üniversite yüksekokul ve lisede 5000 den fazla öğrenciye eğitim verildi.” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra konuklar ve öğrencilerimiz eğitim tırını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

  • 2024-05-14 08:38:58
  • 150

"A World University In The Light of Science and Modernity"