TTO Koordinatörü Abdi Kurt TRT Çukurova Radyosu'nda


Mersin Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörü Abdi Kurt, TRT Çukurova Radyosu’nda yapımcılığını Sinan Çetin, sunuculuğunu da Muhammet Kalem’in yaptığı “Genç Yaşam” programına konuk oldu.

2 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen programda Kurt, Mersin TTO’nun ana amacı ve misyonu başta olmak üzere 7-8 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenecek olan Ar-Ge Proje Pazarı 2024” etkinliği hakkında bilgi verdi. Koordinatör Abdi Kurt, “Mersin TTO,  hem akademik dünyaya hem sanayi dünyasına hizmet vermek adına Mersin Üniversitesi bünyesinde 2013 yılında kurulmuş operasyonel bir birimdir. Hali hazırda Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’ın yeniden yapılanma sürecini başlatması ile birlikte TÜBİTAK 1601 Projesini almış ve fonlanmış bir birimdir.” dedi.

TTO Koordinatörü Abdi Kurt, Bu yıl 13.’sü düzenlenecek olan "Ar-Ge Proje Pazarı 2024" etkinliğinin 7-8 Mayıs 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde gerçekleştirileceğini söyledi. “Proje Pazarı 2024: Yatırımcının ve Projelerin Buluşma Noktası! ” sloganıyla yola çıkan etkinlikle, somut bir Ar-Ge düşüncesi ya da projesine sahip öğrencilerin ve araştırmacıların ilgili sanayi kuruluş temsilcileri ile bir araya geleceğini söyleyen Kurt “Mersin Üniversitesi Ar-Ge Proje Pazarı'nın temel hedefi; proje hazırlama kültürünün olgunlaşması ve bu sayede de Ar-Ge bilincinin yaygınlaşmasını sağlamaktır.” diye konuştu.

2019 yılından bu yana ilk kez düzenlenen 2024 Proje Pazarını bir proje şölenine çevirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kurt, özellikle öğrencilere ve gençlere esin ve motivasyon kaynağı olmak istediklerini kaydetti. Kurt şöyle konuştu: “Bu tarz proje pazarları ile amacımız bölge olarak projelerin farkındalığını arttırmak, “Ar&Ge” ve “İnovasyon”, “Girişimcilik” eko sistemlerinin alt yapılarını oluşturmak ve sonrasında bölgemizdeki projelerin daha nitelikli hale gelmesine katkı vermek. Afişlerimiz üniversite ana sayfasında yayınlanıyor. Afişlerin üzerindeki kare kod uygulaması ile ile ilgili sayfaya otomatik yönlendiriliyorsunuz. Sonrasında proje formuna projenizi yazıp bize gönderebiliyorsunuz. En geç Nisan ayının sonuna kadar projeler elimizde olmalı. Projelerimizi 2 ayda bir yayınlanan Mersin TTO E-Bülten’inde de yayınlayacağız. Mayıs-2024 Bültenimizi Proje Pazarı 2024’e özel sayı yapmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

 Radyo konuşmasını dinlemek için tıklayınız.

  • 2024-04-05 10:09:27
  • 195

"A World University In The Light of Science and Modernity"