TTO Elçilerine Tübitak 2209 Projeleri Tanıtıldı


Mersin Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Elçisi Dr. Simay İnce tarafından TTO elçilerine yönelik olarak 28 Mart 2024 tarihinde “TÜBİTAK 2209 Projeleri ve Mersin Üniversitesi” başlıklı bir sunum yapıldı. TTO elçileri ile birlikte sunuma katılan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar öncülüğündeki yeni yönetimin öğrenci projelerine destek vereceğinin altını çizerek “Öğrenciler arasında proje konusunda farkındalığın artması çok önemli. Gelişebilmek için üretmek; üretmek için de fikirlerimizin olması gerekiyor.” dedi.

TTO Elçiliği toplantısı Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM) Seminer Odası’nda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı ve TTO Akademik Birim Sorumlusu Prof. Dr. M. Tahir Alp, MEİTAM Müdürü Prof. Dr. Aylin Döğen TTO Koordinatörü Abdi Kurt, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Sorumlusu Ramazan Duman ve TTO elçilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk kez geliştirilen, gönüllülük üzerine ve dinamik bir yapıya sahip olan TTO elçiliği kavramı ile üniversite içinde diğer ulusal ve uluslararası projeler yanında özellikle TÜBİTAK 2209-A ve B gibi projelerin yaygınlaşması da amaçlanıyor. 

“Proje tecrübeniz ileride sizin girişimci ve İnovasyon yönünüzü geliştirecektir”

Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’ın “2025 yılından itibaren TÜBİTAK’tan 10 ve üzeri ön lisans ve lisans öğrenci projesi desteği alan birimlerimize 100.000₺ destek vereceğiz.” açıklamasını hatırlatan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, bu açıklamanın motive edici olduğunu söyledi. Öğrencilerin projelere başvuru kabul edilme oranının düşük olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, öğrenciler arasında proje konusunda farkındalığın artmasının çok önemli olduğunu, gelişebilmek için üretmek; üretmek için de fikirlerin olması gerektiğine değindi. Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk “Başarılı olmanın en büyük sırlarından biri ısrarcı olmaktır. Sizler proje konusunda hocalarınıza ‘Böyle bir fikrim var’ şeklinde ısrarcı olun.  Proje tecrübeniz ileride sizin girişimci ve İnovasyon yönünüzü geliştirecektir.” diye konuştu.

Araştırma ve öğretim görevlileri de akademik danışman olabilir”

TTO elçisi Dr. Simay İnce sunumunda “2209-A ve 2209-B Projeleri Hakkında Genel Bilgi, İstatistikler ve Neler Yapılmalı?” konuları hakkında bilgi verdi. “2209-A projesi, Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’dır. Destek süresi en fazla 12 ay, destek miktarı da 9 bin TL’dir. 2209-B ise Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı olup destek süresi en fazla 12 ay, destek miktarı da 12 bin TL’dir. Bu programda ayrıca akademik ve sanayi danışmanları için proje başına bin TL destek verilmektedir.” dedi.  Proje başvuruların Nisan ve Eylül dönemi olmak üzere iki dönem olarak internet üzerinden  https://tybs.tubitak.gov.tr adresine yapıldığını söyleyen Dr. İnce şöyle konuştu: “Proje başvurularında dikkat edilmesi gerek önemli hususlar var. Türkiye’de lisans veya ön lisans derecesi veren bir programda kayıtlı olmak gerekiyor. Bir projede en fazla bir akademik danışman yer alabilir.  Aynı dönem içinde bir akademik danışman en fazla 5 projede görev alabilir.  Öğrenci aynı dönemde birden fazla başvuru yapamaz. Öğrenciler programa bireysel veya takım halinde başvuru yapabilirler. Takım halinde başvuru yapılması durumunda öğrencilerden biri Proje Yürütücüsü olarak TÜBİTAK’a karşı sorumludur. Bir projede proje yürütücüsü dışında en fazla 3 proje ortağı yer alabilir. Açık öğretim ve hazırlık sınıfı öğrencileri başvuramazlar. Araştırma ve öğretim görevlileri de akademik danışman olabilir.”

Toplantı, bir sonraki hafta bir araya gelinmesi ve üniversitemiz içerisinde TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B projelerinin sayısının arttırılmasına yönelik olarak bir eylem planının geliştirilmesi konusunda ortak karar alınmasıyla sona erdi. 

  • 2024-04-01 14:19:09
  • 202

"A World University In The Light of Science and Modernity"