Tek Sağlık İçin Tübitak 1505 Proje Çalışmaları Sürüyor


Mersin Teknoloji Transfer Ofisi koordinatörlüğünde, TÜBİTAK 1505 Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında başvurulacak “Tek Sağlık Projesi” için 20 Mart 2024 tarihinde çevrim içi bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Tek Sağlık Projesi’nin amacı, ihtiyaç analizi, proje çıktıları gibi çeşitli konular ele alındı.

Toplantıya öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Bahar Taşdelen, Prof. Dr. Serhat Büyükleblebici, Prof. Dr. Gönül Aslan, Prof. Dr. Resul Buğdaycı, Prof. Dr. Seda Tezcan Ülger, Prof. Dr. Fatih Öğretmen Doç.Dr. Olga Büyükleblebici ile öğretim elemanı Dr. Özüm Yolcu, sanayi ayağında ise özel sektör firma yetkilisi Yasemin Taş, Tarım Bakanlığı AB Uzmanı Dr. Başak Tolga, TÜBİTAK 1505 Uzmanı Fatih Şengül ve Mersin TTO’dan Koordinatör Abdi Kurt ile TTO çalışanları katıldı.

Üniversitemiz tarafından geliştirilecek proje temel olarak, insan, hayvan ve çevre sağlığını korumaya yönelik olarak, gıda, sanayi ve hayvansal üretim yapan sanayi tesisleri olmak üzere, başta Organize Sanayi Bölgeleri’nde bulunan sanayi tesisi çalışanları “Tek Sağlık” konusunda eğitmeyi amaçlıyor.

Proje hakkında bilgi veren yürütücü Prof. Dr. Bahar Taşdelen günümüzde “Tek Sağlık” konusunun önem kazandığını söyledi. Toplantıda projenin müdahale edeceği alanlarla ilgili beklentilerin ve ihtiyaç analizinin belirlenmesi, ortak eylem planın oluşturulması konularında ortak fikir birliğine varıldı. 

  • 2024-03-25 13:04:28
  • 225

"A World University In The Light of Science and Modernity"