Yüksekokulumuz Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü/optisyenlik Programı Öğrencileri Tarafından Hazırlanan 2 Projeye Tübitak Desteği


        Yüksekokulumuz, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü, Optisyenlik Programı öğrencileri tarafından hazırlanan iki proje, "TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı" kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selma Erat, “Uluslararası ve ulusal birçok projenin yürütüldüğü bölümümüzde, öğrenci laboratuvarımızın tam kapasite faaliyete geçmesi ile birlikte artık öğrencilerimizin de proje yürütebilir seviyeye yükselmesi ve bu kapsamda TÜBİTAK 2022-1. Dönem projesinde elde edilen başarıyı devam ettirerek 2023-2. Dönem çağrısında Optisyenlik Programı öğrencilerimizin sunmuş olduğu 2 projenin kabul edilmesi bizleri çok mutlu etmiştir. Proje konuları sıfır atık ve sürdürülebilir temiz çevre vizyonu ile Ulusal Yapay Zeka Stratejisi kapsamındaki "Dijital Türkiye" ve "Milli Teknoloji Hamlesi" dahilindedir. Bu projeler ile öğrencilerimiz Ar-Ge kültürü kazanacak olmalarının yanı sıra üretecekleri ve geliştirecekleri yerli ve milli ürünler/yazılımlar sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır” dedi.    

    Prof. Dr. Selma Erat, “Öğrencimiz Osman Güney tarafından hazırlanan ve Dr. Öğr. Üyesi Saadet Yıldırımcan danışmanlığında yürütülecek olan “Narenciye Meyvelerinden Oluşturulmuş Biyoplastik ile Gözlük Çerçevesi Yapımı” isimli araştırma projesinde sıfır atık ve sürdürülebilir temiz çevre vizyonu ile optik endüstrisinde ham maddesi olarak kullanılan plastiklerin azaltılmasını hedefleyen biyoplastik ile gözlük çerçevesi yapılacaktır. Öğrencimiz Okan Baykan tarafından hazırlanan ve Dr. Öğr. Üyesi Samed Çetinkaya danışmanlığında yürütülecek olan “LENSIFY - Gözlük ve Kontak Lens Seçimine Yardımcı Mobil Uygulama” isimli araştırma projesinde güneş gözlüğü kullanmak isteyen veya görme bozukluğu olan kişilerin gözlük model seçimlerini kolaylaştırmak ve zamandan tasarruf sağlamak için yapay zeka odaklı bir mobil uygulama geliştirilecektir” dedi.

        Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sertaç Göktaş “Bölüm başkanımıza, danışman hocalarımıza ve öğrencilerimize projenin fikir aşamasından kabul aşamasına kadar ki süreçte emekleri ve sabırlarından dolayı çok teşekkür ederim. Yüksekokulumuzdaki tüm bölümlerimizde yeni proje fikirlerinin ortaya çıkması ve üretilmesi için her türlü desteğe hazırız” dedi. 

  • 2024-04-17 12:27:57
  • 247

"A World University In The Light of Science and Modernity"