Mersin TTO Elçisi İnce’den "tübitak Burs ve Destekleri ile Başarıya Ulaşmanın İpuçları"


Mersin Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Elçisi Dr. Simay İnce tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde "TÜBİTAK Burs ve Destekleri İle Başarıya Ulaşmanın İpuçları" konulu bir seminer verildi. Fen Fakültesi tarafından düzenlenen seminerde Dr. İnce, TÜBİTAK'ın lisans ve lisansüstü öğrencilerine verdiği burslar ve destekler ile ilgili bilgi verdi.

Seminer Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi A Salonu’nda Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Hamza Menken, Doç. Dr. Nalan Kandırmaz, İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM) Müdürü Prof. Dr. Aylin Döğen, Mersin TTO Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Sorumlusu Ramazan Duman, öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Başarılı olmak için zekânın tek başına yeterli olmadığını söyleyen Dr. Simay İnce, “Türkiye’de ilk kez 2016 yılında  Intel ve Future Bright adlı teknoloji ve araştırma şirketleri “Hayal Haritası” araştırması yaptı. Bu araştırmaya göre yetişkinlerin sadece %14’ü,  çocukların ise 49’u hayal kuruyor. Yani yetişkinlikte hayal kurmayı bırakıyoruz. Bu nedenle lisansın ilk yılından itibaren hayaller kurmanızı ve kurduğunuz bu hayallere ulaşmada hedefler koyarak sıkı çalışmanızı öneririm. ” dedi.

TÜBİTAK’ın Türkiye’nin bilim anlamında dünyaya açılan yüzü olduğunu belirten Dr. Simay İnce, TÜBİTAK’ın lisans ve lisansüstü öğrencileri için çeşitli bursları ve destekleri bulunduğunu söyledi. TÜBİTAK 2209-A, 2209 B, 2247-C burs programları hakkında katılımcılara bilgi veren İnce, bunlar dışında yurt içi ve yurt dışı konferans katılım destekleri ve bilimsel yayın desteğinin de bulunduğuna dikkat çekti.

Mersin TTO elçiliği hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Dr. İnce kendisinin bir TTO elçisi olduğunu belirtti. Seminer sonrasında Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen tarafından Fen Fakültesi eski mezunlarından olan Dr. Simay İnce’ye bir çiçek takdim edildi. 

  • 2024-02-28 14:48:41
  • 309

"A World University In The Light of Science and Modernity"