Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar Dünya Radyo Gününde Mersin Üniversitesi Radyosu’nun Canlı Yayın Konuğu Oldu


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar 13 Şubat Dünya Radyo Gününde Üniversitemiz İletişim Fakültesi stüdyolarında gerçekleştirilen canlı yayında 102.8 Mersin Üniversitesi Radyosu’nun konuğu oldu.

İletişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürümüz ve İletişim Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Yusuf Gürhan Topçu, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Aslıhan Ardıç Çobaner ve Doç. Dr. Ahmet Taylan, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recep Ünal ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Duygu Özsoy Taylan, tarafından karşılanan Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, ilk olarak dekanlık makamına geçerek İletişim Fakültemiz ile ilgili bilgi aldı. Ziyarette Rektör Danışmanımız ve İletişim Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. Erhan Arslan da yer aldı. 

İletişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, İletişim Fakültesi Radyosu ve stüdyolarının 2005 yılında kuruluşu ve sonrasında 2013’teki Akdeniz Oyunları vesilesiyle sürekli geliştiğini, bu süreçte başta Prof. Senem Duruel Erkılıç olmak üzere tüm öğretim üyelerinin katkıları olduğunu belirtti.

İletişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’ın kendilerinden desteklerini hiçbir zaman esirgemediğini de ifade ederek İletişim Fakültemize gerçekleştirdiği ziyaret ve “13 Şubat Dünya Radyo Günü” (UNESCO) kapsamında canlı yayına katıldıkları için teşekkür etti.

Dekanlık makamındaki görüşmenin ardından başlayan canlı yayında konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar; radyonun hayatımızdaki yeri ve önemi, 6 Şubat depremleri sonrasında Üniversitemizin gerçekleştirdiği faaliyetler, Rektörlük görevinde bugüne kadar hayata geçirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projelerden bahsetti.

“Radyo, Her Zaman Bilginin Hayati Bir Kaynağı Olmuştur”

Radyonun, çok geniş kitlelere ulaşabilme yetisiyle dünyanın en yaygın kullanılan kitle iletişim araçlarından birisi olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ve kitle iletişim araçlarının çeşitlenmesi gibi unsurlar radyonun önemini yitirdiği gibi bir yanılgı yaratmış olabilir. Ancak eğitimin, toplumsal tartışmaların, düşünce özgürlüğünün taşıyıcısı, doğal afetler ve kriz zamanları gibi durumlarda bilginin hayati bir kaynağı olarak radyo, önemini korumaya hep devam etmiştir. Ben de evlerimizde, iş yerlerimizde ve arabamızda; kısacası hayatımızın her alanında yer alan radyonun önemini koruması temennisiyle tüm radyo çalışanlarının ve radyoya gönül verenlerin 13 Şubat Dünya Radyo Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

“6 Şubat Depremlerinde Mersin Üniversitesi Olarak Üzerimize Ne Görev Düştüyse Yerine Getirdik”

6 Şubat Depremleri sonrası Üniversitemizin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, “Yaşadığımız afet, gerçekten de asrın felaketiydi. Bu konudaki sözlerime başlamadan önce depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yararlılarımıza ise acil şifalar diliyorum. Rabbim bir daha bizlere böyle bir acı yaşatmasın. Tabii deprem sonrasında devletimiz ve milletimiz yaralarımızı sarmak için seferber oldu. Mersin Üniversitesi olarak bizler de hemen Rektörlüğümüzde ve Tıp Fakültesi Hastanemizde kriz masası oluşturduk. Afet bölgesinden gelecek yaralılar için ekiplerimiz ve hastanemiz hazır hale getirildi. Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi’nin yanında yer alan 20 odalı misafirhanemiz ve 40 odalı konuk evimiz depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu.” ifadelerini kullandı.

Kütüphanemizin 24 saat açık tutularak evlerine giremeyen vatandaşlarımız için barınma ve yeme içme desteği verildiğini de belirten Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Personel ve öğrencilerimizin katkılarıyla toplanan üç ayni yardım tırı bölgeye gönderildi. Tıp Fakültemiz Kan Bağışı Birimi’nde İlk iki gün içerisinde 300 ünite kan bağışı gerçekleştirildi. Psikososyal destek için “Afet ve Travma Polikliniği” açıldı. Acil servislerimiz ve ameliyathanelerimiz 24 saat aralıksız olarak hizmet verdi. Depremden en çok etkilenenlerin başında gelen çocuklarımızı da unutmadık. Üniversitemiz Dış İlişkiler ve Projeler Koordinatörlüğü ile Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen “Çocuklarımız İçin Tek Yürek” projemizde, depremden etkilenen ve eğitimlerini Üniversitemize ait binalarda sürdüren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize bilim, sanat, spor, tamamlayıcı eğitim ve iyileştirme programları düzenledik. Bundan sonra da yaralarımızı sarmak için Mersin Üniversitesi olarak ellimizden geleni yapacağız. Tekrardan milletimizin başı sağ olsun.” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz Araştırma Üniversitesi Olmak”

Göreve başladığı günden itibaren gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili de bilgiler veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, “BAP ve TÜBİTAK destekli araştırma projelerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Ulusal ve uluslararası iş birliği çabalarımız da sürüyor. 30’dan fazla iş birliği protokolü imzalarken, bu sayının artması için de çalışmalarımız devam ediyor. Tabii hedefimiz, Mersin Üniversitesi’nin ülkemizin ilk 30 üniversitesi arasında yer almasını sağlamak ve araştırma üniversitesi unvanını almak. Bunun için de hem fiziki hem de akademik alt yapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz bir diğer önemli proje ise yemeklerimizi artık kendimizin üretiyor olması. Bu sayede personel ve öğrencilerimize en kaliteli, sağlıklı ve uygun fiyatlı yemek hizmetini sunabiliyoruz. Sunulan hizmetten personel ve öğrencilerimizin duyduğu memnuniyet ise bizleri oldukça mutlu ediyor. Öğrencilerimiz ve personelimizi önceleyen, onların kurum aidiyetlerini artıracak olan bu tarz projelerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

“Mersinli Olarak Üniversiteme, Şehrime ve Ülkeme Hizmet Etme Şansına Sahip Olduğum İçin Çok Mutluyum”

Gelecek hedeflerinden de bahseden Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Rektörlük görevi bir hizmet ve bayrak yarışı. Bir Mersinli olarak şehrime, bölgeme, üniversiteme ve ülkeme hizmet etme şansına erişmek benim için çok gurur verici bir durum. Uzun yıllardır birçok kademesinde görev aldığım Üniversiteme, bir yıldır da Rektör olarak hizmet ediyorum. Bu noktadaki en büyük amacım, bilimin ışığında evrensel ölçütlere dayanan, liyakati esas alan, öğrenci odaklı, şehir ve sanayi ile bütünleşebilen bir üniversite ortaya çıkarmak. Bu amaca ulaşmak için de geçen bir yıllık süre zarfında önemli adımlar attığımızı düşünüyorum. Öğretim elemanlarımızın çalışmalarına olanak sağlayacak alt yapı desteğini sağlamak ve proje konusundaki motivasyonlarını artırmak, öğrencilerimizin ve personelimizin sosyal kültürel alandaki gelişimlerini artırmak için faaliyetlerde bulunmak, akademik birimlerimizin akreditasyon süreçlerinin tamamlanmasını sağlamak, özellikle sanayi iş birliğimizi artırmak, sağlık alanında bölgemiz için bir marka haline gelen hastanelerimizin hizmet kalite ve kapasitesini yükseltmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimizle Bir Araya Gelmeye Bundan Sonra da Devam Edeceğim”

Öğrencilerimizle devamlı diyalog halinde olduğunu ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, “Öğrencilerimiz bizim her şeyimiz. Onlarla devamlı diyalog halinde olup yaşadıkları tüm sorunları tespit edip çözmek için bu tarz buluşmaları gerçekleştiriyorum. Tabii öğrencilerimizin direkt olarak Rektör ile doğrudan iletişim kurabilmesi, kendilerinin memnuniyetlerini artırdığı gibi akademik ve sosyal konularda görüş ve önerilerini paylaşma imkânını da kendilerine tanıyor. Örneğin öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda kütüphanemiz vize ve final dönemlerinde 24 saat açık hale getirdik. Burada öğrencilerimize çay, simit ve çorba ikramlarında da bulunuyoruz. Yine kütüphanemizdeki bazı fiziki eksikliklerimizi de öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda giderdik. Bunun gibi pek çok konuyu da yine çözüme kavuşturuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz buluşmaların bu sonuçlara vesile olması nedeniyle de bundan sonra benzer şekilde öğrencilerimizle bir araya gelmeye devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

Sözlerini gelecek hafta başlayacak olan 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi’nde tüm personel ve öğrencilerimize başarılar dileyerek tamamlayan Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, canlı yayının düzenlenmesinde emeği geçen tüm personelimize teşekkürlerini iletti.

Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar canlı yayın sonrasında İletişim Fakültemizi gezerek Dekan Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu’dan akademik ve fiziki olanaklar ve eksiklikler konusunda bilgi aldı.

Canlı yayında görev alan isimler şu şekilde:

Radyo Koordinatörü: Öğr. Gör. Tahir Özüölmez

Spiker: Öğr. Gör. Derya Özcan

Teknik Yayın Sorumlusu: Metehan Başer

  • 2024-02-14 09:34:48
  • 326

"A World University In The Light of Science and Modernity"