Mersin TTO Elçisi Melike Yiğenoğlu Devfest’te


Mersin Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Elçisi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü son sınıf öğrencimiz Melike Yiğenoğlu, 23 Aralık’ta Adana’da gerçekleştirilen DevFest etkinliğinde Mersin TTO’yu temsil etti.

Google Oyun ve Uygulama Akademisi'nde Flutter Developer olarak yetişmekte olan Yiğenoğlu, Google sponsorluğunda düzenlenen yıllık DevFest etkinliğinde “Yenilikçilikte Liderlik ve Gelişim” başlıklı bir sunum yaptı. Yiğenoğlu "Cumhuriyetimizin 100. yılında sahnedeki tek kadın olmak benim için çok büyük bir onurdur. İnovasyon ekosisteminin önemli bir aktörü olma hedefi daima yaratma yeteneğindendir; bu yolda sizlerle yürümeyi çok isteriz." dedi.

Yiğenoğlu, Mersin TTO'nun vizyonu, misyonu ve gelişen TTO elçilerinin görev ve sorumlulukları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Yiğenoğlu “Bir TTO elçisi olarak, üniversitemizde ve bölgemizde, Mersin TTO ile birlikte Ar&Ge ve İnovasyon Projeleri, Girişimcilik ekosistemi, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, Üniversite-Sanayi iş birliğine dayalı projelerin geliştirilmesi ve en önemlisi teknolojinin sanayiye transferi gibi konularda ulaşabildiğimiz her yerde farkındalığın arttırılmasına çalışıyoruz. Bu kapsamda yeni öğrenci arkadaşları da ekibimize katmak istiyoruz.” dedi. 

Yiğenoğlu ayrıca Çukurova bölgesi ve ulusal düzeydeki Ar&Ge ve inovasyon ekosistemine katkıda bulunmayı sürdürerek, bölgesel kalkınma ve uluslararası iş birlikleri gibi konularda esin kaynağı olmak istediklerini de sözlerine ekledi.  

Mersin TTO Elçileri Ne Yapar?

Mersin TTO Elçileri, Ar-Ge, inovasyon (yenilikçilik) girişimcilik, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları’na dayalı projeler geliştirme ve üniversiteden sanayiye “Teknoloji Transferi” misyonuna sahip Mersin Teknoloji Transfer Ofisi’nin üniversitemiz içinde özellikle öğrenci boyutunda farkındalığının arttırılması üzere geliştirilmiş bir kavramdır. Projelere öğrenciyken katılmak, proje farkındalığını ve yetkinliğini sürekli ileriye doğru taşımak, mezuniyet öncesi donanımla hale gelmek ve en önemlisi iş hayatına daha hazır girmek Mersin TTO elçilerinin yol haritası konumdadır. Ayrıca yol haritasındaki yetkinlikleri kazanmak ve sonrasında da Mersin Üniversitesi ailesi ile paylaşmak temel misyonumuz konumundadır. Bu kapsamda Mersin TTO ekibi ile Mersin TTO elçileri, öğrencilerimize dönük çeşitli faaliyetler planlayacak ve uygulayacaktır.

DevFest'ler hakkında

DevFest'ler, dünya çapında Google Geliştirici Grupları (GDG) tarafından düzenlenen yerel teknoloji konferansları olarak biliniyor. Her DevFest etkinliği, yerel organizatörler tarafından yerel geliştirici topluluğunun ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre hazırlanıyor. Uygulamalı öğrenme deneyimleri, uzmanlar tarafından yerel dillerde yapılan teknik konuşmalar ya da diğer yerel geliştiricilerle tanışma etkinlikleri sayesinde DevFest katılımcıları, Google'ın geliştirici araçlarını kullanarak birlikte geliştirme ve yenilik yapmayı öğreniyorlar.

Bu etkinlik, bilişim sektöründeki geliştiricilere uzman oldukları konuları paylaşma fırsatı tanımanın yanı sıra, görünürlüklerini arttırma ve sektörde yer alan veya yer almak isteyen diğer bireyleri bilgilendirme amacını taşıyor. Aynı zamanda, atölyeler ve uygulamalı deneyimlerle geliştiricilerin bir araya geldiği bir çalışma ortamı oluşturmayı, etkinlik katılımcılarının ilgi duyacağı Google teknolojilerinin yanı sıra modern teknolojilerden bahsetmeyi, geliştiricileri aynı noktada buluşturup network ağı kurmalarına yardımcı olmayı ve tecrübelerin paylaşımına aracılık etmeyi hedefliyor. 

  • 2024-01-10 10:06:43
  • 431

"A World University In The Light of Science and Modernity"