İletişim Fakültemiz Tarafından Cumhuriyetin 100. Yılında Cumhuriyetin İletişim Kurumları Paneli Gerçekleştirildi


Üniversitemiz İletişim Fakültesi’nin Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği ve İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Aslıhan Ardıç Çobaner’in moderatörlüğünü yaptığı “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet’in İletişim Kurumları” başlıklı panel, yoğun bir katılımla gerçekleşti.

21 Kasım Salı Günü Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Erhan Arslan, Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Aslıhan Ardıç Çobaner ve Doç. Dr. Ahmet Taylan, panelistler; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana Bölge Müdürü Mustafa Yalınız, Anadolu Ajansı Adana Bölge Müdürü İbrahim Erikan, Basın ilan Kurumu Mersin Şube Müdürü Abdurrahman Bahşişoğlu, öğretim elemanları ile öğrencilerimiz katılım gösterdi.

Açış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı Cumhuriyet’in 100. Yılının bu gibi etkinliklerle kutlanılmasının çok değerli olduğunu, Üniversitemizin de Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında birçok etkinlik düzenlediğini ve bu etkinliklerin yılsonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, İletişim Fakültesi öğrencilerimize iyi bir bölüm okuduklarını belirterek “Günümüzde küreselleşme ve teknoloji sayesinde önemli gelişmeler var. Savaşları canlı izleyebiliyoruz. Farklı noktalarda, farklı coğrafyalarda meydana gelen trajedileri anında görüp, yüreğimizde hissedebiliyoruz. Örneğin bugün Filistin de meydana gelen olaylardan anında haberdar olabiliyoruz ve orada ki herhangi bir hastanede toz toprak içerisinde kurtarılan veya katledilmiş çocukları gördüğümüzde acıyı hissediyoruz. Bunların hepsi iletişim sayesinde meydana geliyor. Dolayısıyla bu iletişimi sağlayan her teknoloji, aynı zamanda bunu kullanıp insanlığa aktaran, telaffuz eden, tercüme eden iletişimciler ve onların kurumları çok önemli.” dedi.

İletişimin her türlü kurumuna ihtiyacımız olan bir noktada olduğumuzu, bununla birlikte bağımsız tarafsız özgür ve doğru haber almanın ve insanlığın bu şekilde aydınlatılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, paneli düzenleyen İletişim Fakültemize teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

İletişim Kurumlarımız Cumhuriyetimizin Çağdaş ve Demokratik Yapısını Korumak, Güçlendirmek ve Ülkemizi Dünyaya Tanıtmak Adına İnanılmaz Önemli Roller Oynuyorlar”

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Ahmet Taylan ise, “Bugün bildiğiniz üzere Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümünü iletişimcilerin gözünden kutlamak ve bu minimalde Cumhuriyetin iletişim kurumlarına odaklanmak üzere bir araya geldik. Bu sunumlar Cumhuriyetimizin geçmişten bugüne kadar olan iletişim anlayışının, değişimlerinin ve elbette başarılarının da bir özeti olacak. Bizler iletişimdeki evrimin bilgiye ulaşma ve paylaşma süreçlerindeki küresel gelişmelerin önemini çok iyi biliyoruz. İletişim kurumlarımız Cumhuriyetimizin çağdaş ve demokratik yapısını korumak, güçlendirmek ve ülkemizi dünyaya tanıtmak adına inanılmaz önemli roller oynuyorlar.” ifadeleri kullandı.

Panelist konuşmacısı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana Bölge Müdürü Mustafa Yalınız, “Temeli 1862’lere dayanan ve 2018 yılında 30488 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan 14 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulan bir yapıyız.” dedi. İletişim Başkanlığı’nın görevlerinden bahseden Mustafa Yalınız “Basınla ilişkilerin düzenlenmesi ve geliştirilmesi, devlet ve millet ilişkilerini etkin ve nitelikli hale getirilmesi, ulusal ve uluslararası düzeyde bütünlüklü bir iletişim stratejisinin oluşturulması, Türkiye politikalarının ve yaklaşımlarının sürekli ve etkin biçimde kamuoyuna aktarılması, uluslararası medya ve düşünce kuruluşlarının yakından takibi, web çıktılarının değerlendirilmesi, iletişim başkanlığının görevleri arasında yer almaktadır.” dedi. Mustafa Yalınız kurumun merkez teşkilatı ve vizyonundan bahsederek konuşmasını noktaladı.

Panel devamında konuşan Anadolu Ajansı Adana Bölge Müdürü İbrahim Erikan “Öncelikle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümünü kutluyorum. Anadolu Ajansı’nın tarihi Cumhuriyetle birlikte başlamıştır ve 6 Nisan 1920’de kurulmuştur. Devamında 23 Nisan 1920’de Meclisin kurulmasıyla, ilk meclisin ilk kararlarını, Meclisi Mebusanın kapanması üzerine oluşan boşluktaki alanı doldurmaya hem de alınan ilk kararlarla ilgili uygulamaların yapılmasını sağlamak için kurulmuş bir kuruluşuz.” dedi. 1920’den bu yana varlığını sürdüren bir kurum olduklarını söyleyen Erikan, Anadolu Ajansının kuruluşuna büyük katkısı olan iki gazeteci ve yazar Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar’ın girişimleriyle bu kurumun temellerinin atıldığını vurguladı. Ajansın kuruluşundan ve yaptıkları çalışmalardan da bahseden Anadolu Ajansı Adana Bölge Müdürü İbrahim Erikan, bu anlamlı etkinlik için Üniversitemize ve İletişim Fakültemize teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Son panelist Basın ilan Kurumu Mersin Şube Müdürü Abdurrahman Bahşişoğlu ise, İletişim Fakültesi öğrencilerine “Hepiniz birbirinizden değerlisiniz. Teknik anlamda ben mezun olunca ne iş yapacağım sorusunu soran her bir İletişim Fakültesi öğrencisi için sahip olduğunuz diplomanın ne kadar kıymetli olduğunu bilmelisiniz.” dedi. Mevzuat hükümlerine göre çalışan bir kurum olduklarını söyleyen Bahşişoğlu 1961’den beri resmi ilanların, gazetelerde ve 1 Nisan 2023’ten beri de internet haber sitelerinde yayınlanmasına aracılık ettiklerini, ilanların yayınlanması için mevzuat hükmünde gazetelere ödev kıldıkları şartlar olduğunu belirtti.

Gazete ve dergilerin tiraj durumlarından da bahseden Abdurrahman Bahşişoğlu, sunum sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı.

Panel, Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Taylan tarafından, moderatör ve panelistlere teşekkür belgesi takdim edilmesi ile sona erdi.

  • 2023-11-23 09:21:25
  • 834

"A World University In The Light of Science and Modernity"