Berdan Civata ile Mersin TTO İş Birliği Toplantısı Yapıldı


Mersin TTO Koordinatörü Abdi Kurt ve beraberindeki ekip 17 Kasım 2023 tarihinde Berdan Civata Firması yetkililerini ziyaret etti.

Ziyarette Mersin TTO Koordinatörü Abdi Kurt, Mersin TTO Üniversite Sanayi İş Birliği Modül Sorumlusu Doç. Dr. Nuran Coşkun, Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Küçükkara ve Mersin TTO öğretim elemanı Öğr. Gör. Ayla Yunusoğlu, Berdan Cıvata Kurucusu Makine Yüksek Mühendisi Hasan Şemsi, Ar-Ge Müdürü Dergâh Uysal, Ar-Ge Şefi Onur Duman, Ar-Ge Uzmanı Ezgi Özdemir ve Yüzey Kaplama Müdürü Gülsüm Başaran yer aldı. Abdi Kurt, Mersin TTO’nun yeni Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar ile yeniden yapılandığını bu nedenle özellikle Ar-Ge merkezleri bulunan firmalarla tanışmak ve iş birliğinde bulunmak istediklerini söyledi. Kurt “Berdan Civata ile Ar-Ge, İnovasyon konularında ulusal ve uluslararası proje iş birliğine her zaman hazırız.” dedi.

“63 farklı ülkeye ihracat yapan bir firma”

Berdan Cıvata Kurucusu Makine Yüksek Mühendisi Hasan Şemsi, ise Berdan Civata’nın 1979 yılında yurt içi ve yurtdışında firmaların standart ve özel cıvata, somun, saplama ve ankraj gibi her çeşit ve kalitedeki bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Tarsus’ta kurulduğunu ve günümüzde 63 farklı ülkeye ihracat yapan bir firma olduğunu söyledi.

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi”

Ar-Ge merkezlerinin 2017 yılında bakanlık onayı ile kurulduğunu belirten Ar-Ge Müdürü Dergah Uysal, Berdan Civata’nın 77’si mühendis toplam 415 çalışanı ile 32 bin m2 kapalı alan üzerine kurulu tam entegre üretim tesislerinde Tarsus-Mersin Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet verdiklerini söyledi. Uysal “Tam entegre üretim tesisimizde, sıcak cıvata ve somun, soğuk cıvata dökme, talaşlı imalat, ısıl işlem, yüzey kaplama, tesisleri olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi, ISO EN 17025’e göre TÜRKAK’tan akredite belgeli test laboratuvarı yer almaktadır.” diye konuştu.

Mersin TTO ve faaliyetleri hakkında bir sunum yapan Doç. Dr. Nuran Coşkun üniversite sanayi iş birliği konusunda Mersin TTO’nun bir ara yüz olduğunu ifade etti. Coşkun Ar-Ge’den üretime ve pazarlamaya kadar olan destek süreci konusunda Berdan Civata Ar-Ge Merkezi çalışanlarına bilgi verdi.

Toplantı Mersin TTO ve Berdan Civata’nın ortak projeler geliştirme üzere iş birliği oluşturmasına ve özellikle TÜBİTAK 1505, 1501 ve EUROKA projeleri hazırlanması  kararı ile sona erdi. 

  • 2023-11-21 13:01:02
  • 472

"A World University In The Light of Science and Modernity"