Üniversitemiz Denizcilik Fakültesi'nde Mezuniyet Gururu


Üniversitemiz Denizcilik Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

12 Temmuz Çarşamba günü Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İzzettin Temiz, Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Bekir Yıldız, Mersin Deniz Ticaret Odası Basın Danışmanı Ali Adalıoğlu, akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz ve yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, “Mersinli olarak her zaman Mersin’i bir deniz kenti olarak görüyorum. Mersin denince akla deniz gelir. Türkiye’nin en büyük ikinci limanına sahibiz. Denizcilik mersin için önemli bir sektör, bir kimlik. Üniversitemiz için de Denizcilik Fakültesi çok önemli bir fakülte. Tabii bu noktada Mersin’in en önemli kurumlarından birisi olan Mersin Deniz Ticaret Odası’na da ayrı bir teşekkür etmek istiyorum. Üniversitemize çok önemli bir yatırım yaparak, donanımlı bir okul inşa ediyorsunuz. Tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Mezunlarımızı da teker teker tebrik ediyorum. Akademisyenlerimize de ailelerimize de teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

2016 yılında 20 öğrenci ile başlayan ve ilk mezunlarını 2019-2020 eğitim öğretim yılında vererek bu yıl dördüncü mezunlarını vermeleriyle gurur duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İzzettin Temiz, “Çok kısa bir zaman içerisinde yeni açılacak bölümlerimizle birlikte, öğrencilerimizin en iyi şekilde öğretim görecekleri sınıfları ve laboratuvarları olan binamıza kavuşacağız. Bu nedenle Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı ve kıymetli üyelerine teşekkür ediyorum. Sevgili mezunlarımız, eğitim hayatınızın zorlu sürecini tamamladınız. Çalışma hayatında ve yapacağınız işlerde size verdiğimiz çağdaş bilgilerle kısa zamanda kariyer basamaklarını hızla tırmanacak ve önemli başarılar elde edeceksiniz. Sizlerin başarısı Üniversitemizi daha da yüceltecek. Değerli veliler; büyük emeklerle yetiştirdiğiniz evlatlarınızla iftihar edebilirsiniz. Evlatlarınız sizden aldıkları güç, azim ve kararlılıkla çalışıp bu aşamaya geldiler. Bunun için herkesin huzurunda sizlere de teşekkür ediyorum. Değerli öğretim elemanlarımız, çabalarınız için sizlere de teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Mersin Deniz Ticaret Odası’nı temsilen konuşmasını gerçekleştiren Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Bekir Yıldız, “Bugün burada Türk denizciliğine hizmet edecek olan genç denizcilerin başarısını kutlamaktan dolayı çok mutluyuz. İş dünyası yetenekli ve donanımlı mezunlara ihtiyaç duyuyor. Mersin Deniz Ticaret Odası da işte bu ihtiyaç doğrultusunda, kuruluşundan beri denizcilik eğitimine çok önem vermektedir. Bu kapsamdaki en büyük yatırımımız ise Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin yeni binasının inşaatını üstlenmek. Öğrencilerimizin çağdaş ve donanımlı bir ortamda denizcilik eğitimi alabilmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Mezunlarımızın başarılı bir kariyer inşa edeceğine ve denizcilik sektöründe iz bırakacağına inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

Denizcilik Fakültemizin birincisi Buket Aytekin'in geçirdiği kaza nedeniyle törene katılamaması nedeniyle kendisinin yerine söz alan mezunumuz Üniversitemiz öğrenci konseyi başkanı Cem Ay ise, ailesi ve hocalarına teşekkür ederek tüm mezunlarımızın mezuniyetlerini tebrik etti.

Konuşmaların ardından fakülte birincisi Buket Aytekin'in yerine Üniversitemiz öğrenci konseyi başkanı Cem Ay'a plaket ve temsili diplomasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı takdim etti. Fakülte ikincisi Orhan Şenel'e plaket ve temsili diplomasını Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Bekir Yıldız ve törene katılamayan fakülte üçüncüsü Alper Gılıçoğlu'nun yerine Üniversitemiz öğrenci konseyi başkanı Cem Ay'a plaket ve temsili diplomasını Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İzzettin Temiz'in vermesinin ardından mezun öğrencilerimize temsili diplomaları Denizcilik Fakültesi öğretim elemanlarımız tarafından takdim edildi.

Diplomalarını alan öğrencilerimizin keplerini havaya atması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından mezuniyet töreni sona erdi.

Video Haber İçin Lütfen Tıklayınız.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2023-07-31 10:27:17
  • 1318

"A World University In The Light of Science and Modernity"