2022-2023 Eğıtım Öğretım Yılı Bahar Dönemı Yarıyıl Sonu ve Bütünleme Sınavlarına İlışkın Açıklamalar


     Üniversitemiz Senatosunun 18/05/2023 tarih ve 2023/57 kararı gereği 2022-2023 Eğitim–Öğretim Yılı Bahar Döneminde, Üniversitemizde yüz yüze eğitim yapılması kararı alınan programlar dışındaki diğer bütün programlarda yapılacak olan yarıyıl sonu ve bütünleme sınavlarının "şeffaflık ve denetlenebilirlik" ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrim içi (online) yapılmasına karar verilmiştir.

     Bu kapsamda çevrim içi sınavlarda Mersin Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinde Güvenli Sınav Tarayıcısı (Safe Exam Browser) kullanılacaktır. 

   Güvenli Sınav Tarayıcısı (Safe Exam Browser) kullanılarak sınav oluşturma konusunda öğretim elemanlarına yönelik eğitim videolarına
 
http://uedestek.mersin.edu.tr/ogretim.php adresinde, SINAV OLUŞTURMA VİDEOLARI başlığı altında erişilebilmektedir.

   Öğrencilerin de çevrim içi sınavlara nasıl gireceği, hangi programı kullanacağı, nasıl ve nereden indireceği ve kuracağına dair bilgilendirici videolar
 
http://uedestek.mersin.edu.tr/duyuru-onlinesinav.php

adresinde, ONLINE SINAVA NASIL GİRİLİR? başlığı altında yer altında yer almaktadır.

 İlgili videolar izlendikten sonra Güvenli Sınav Tarayıcısı (Safe Exam
Browser) https://safeexambrowser.org/download_en.html adresinden indirilmelidir.

     
      Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Sistemi her türlü eğitim öğretim faaliyeti için Windows/MacOS işletim sistemine sahip masaüstü/dizüstü bilgisayarları desteklemektedir. Bunların dışındaki cihazlara (Android/iOS/Linux işletim sistemine sahip tablet/cep telefonu) kullanılan sistem ve yazılımların teknik altyapısı ve desteği kapsamında hizmet verilmektedir.

      Bu doğrultuda Güvenli Sınav Tarayıcısı (Safe Exam Browser) Windows, MacOS ve iOS işletim sistemi kullanılan cihazlara kurulabilmektedir. Ancak Android veya Linux işletim sistemi kullanan cihazlara kurulamamaktadır.

   Güvenli Sınav Tarayıcısı (Safe Exam Browser) kurulumu yapan öğrencilerimizin ikinci adım olarak 
https://drive.google.com/file/d/1FvlaVQLh5jbx7p06pWkhVggPMd9nn5mj/view buradan Güvenli Giriş dosyasını indirmesi gerekmektedir.

     Öğrencilerimizin sınava girecekleri cihazlara kurulum yapmalarını ve Güvenli Sınav Tarayıcısını test etmelerini sağlamak için 05.06.2023 Pazartesi günü itibariyle (dönem sonuna kadar) bir DEMO sınav tanımlanacaktır. Bu konu eğitim videosunda da anlatılmıştır. 

     Sınavlardan önce DEMO sınavın yapılması sınavın hemen öncesinde ve sınav anında yaşanabilecek sorunların en düşük düzeye indirilmesi bakımından önemlidir.  DEMO sınava erişim ile ilgili sorun
yaşanması halinde
https://ue.mersin.edu.tr  adresi üzerinden Canlı Destek ile yardım alabilir ya da ue@mersin.edu.tr mail adresine yazılabilir.

   Sınav anında zaman zaman öğrencilerin katılım sağladığı cihaz ve/veya internet altyapısından kaynaklanan sorunlar yaşanabilmektedir. Bu tip sorunlar yaşandığı takdirde öğretim elemanı tarafından yapılan sınav tanımlamalarına bağlı olarak öğrencinin istemeden çıkış yaptığı bir sınava yeniden girmesi mümkün olamayabilir. Bu nedenle öğrencilerimizin DEMO sınava katılmasının yanı sıra sınava girecekleri cihazın daha önceden kullandıkları/test ettikleri sorunsuz bir cihaz olması ve sağlıklı bir internet bağlantısına (mümkünse kablolu) sahip olmaları önem arz etmektedir.

  • 2023-06-02 16:35:16
  • 3678

"A World University In The Light of Science and Modernity"