Üniversitemiz Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz’ın Yer Aldığı Projeye YÖK - Araştırma Üniversiteleri Projesi Desteği

slide background

MeüÜniversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz’ın araştırmacı olarak yer aldığı “Akciğer Kanserinde Hedefe Yönelik Bir Tedavi için Yeni Bir Ezrin İnhibitörü Geliştirilmesi” başlıklı multidisipliner proje; YÖK-Araştırma Üniversiteleri Destek Projesi kapsamında, üç yıl süre ve toplam 1 milyon 500 bin TL bütçe ile desteklenmeye hak kazandı.

Yürütücülüğünü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yasemin Saygıdeğer’in yapacağı projede; Üniversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz, Koç Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Hasan Bayram ve Doç. Dr. Tuğba Bağcı Önder, Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tuğba Taşkın Tok ve Georgetown Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Ören araştırmacı olarak yer alıyor.

Projede, akciğer kanserinin tedavi edilmesi amacıyla doğal bir molekül olan Artemisia keton molekülü ve türevlerinin ezrin inhibitörü olarak ilaç adayı olma potansiyellerinin araştırılması amaçlanıyor.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2023-02-23 09:26:12
  • 1169

Actual News