Dünya Diş Hekimleri Gününde Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencilerimiz Beyaz Önlüklerini Giydi


Dünya Diş Hekimleri Günü olan 22 Kasım tarihinde, Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi tarafından "Dünya Diş Hekimleri Günü ve Beyaz Önlük Giyme Töreni" etkinliği gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi A Salonu’nda gerçekleştirilen törene; Rektör Danışmanları Prof. Dr. Murat Yakar ve Prof. Dr. Erdal Baykan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye Canacankatan, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahar Taşdelen, Diş Hekimliği Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Nazım Gümüş, akademik ve idari personelimiz ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri ile aileleri katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Diş Hekimliği Fakültesi Müzik Topluluğu’ndan Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Seçkin Aksu ve öğrenciler Civan Palancı, Emre Balaban, Samet Karayıl’ın hazırlamış oldukları müzik dinletisinin ardından konuşmalara geçildi.

Gerçekleşen bu törenin, genç hekim namzetlerinin bu onurlu mesleğin eğitimine kabul edildiğinin resmi bir şekilde beyan edilmesi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl, “Küresel bir sağlık krizinin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok yıkıcı bir durum ortaya çıkardığı süreçte sizler disiplininizi kaybetmeden, dirayetle hedefinize ulaşmayı başardınız. Bunun için sizleri alkışlıyoruz. Ancak, bunu sadece kendi başarınız olarak görme yanılgısına da düşmeyin. En zorlandığınız anları hatırınıza getirin ve o anda içinizi sıkan dünyevi sorunlarla boğuşurken karnınızı doyuran, eğitim almanızı sağlayan bazen sert, bazen şefkatle kaprislerinizi çeken ve bunu karşılıksız yapan ailelerinize hak ettikleri saygıyı gösterin. Sayın aileler hepimiz sizleri alkışlıyoruz.” dedi.

Beyaz önlük giyen öğrencilerine bazı tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Fethi Atıl, “Sizler denizlerdeki adalar değilsiniz, yalnız değilsiniz. Sağlık alanında bireysel başarı olmaz. Yapılması gereken; bir mekanizmanın her dişlisinin aynı önemde olduğunu unutmadan, bulunduğumuz mevkinin en az her mevki gibi önemli olduğunu ve sizinle çalışan herkesin sizlerin hak ettiği saygı ve ilgiyi sizler kadar hak ettiğini aklınızdan çıkarmamak olacaktır. Canlı, cansız her şeye saygı duymak en önemli ödevlerimizdendir. Hekimin gözü din, dil, ırk, cinsiyet görmez.” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl’ın ardından söz alan ve bir araya gelme sebeplerinin genç diş hekimi adaylarına simgesel bir tören yapmak olduğunu belirterek sözlerine başlayan Diş Hekimliği Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Nazım Gümüş, “Neden bu işlemi beyaz önlük ile yapıyoruz? İşte birazcık ona bakalım” diyerek beyaz önlüğün diş hekimliğinde nasıl bir simge haline geldiğini tarihsel süreciyle anlattı. Prof. Dr. Nazım Gümüş, “17. yüzyıldan beri hekimlik beyaz önlük ile anılıyor. Şimdi biz de beyaz rengini ve beyaz önlük simgesini kullanarak genç diş hekimi adayı öğrencilerimize tören yapacağız. Bu öğrencilerimizin diş hekimliği mesleğine ilk adımlarını atmalarına yardımcı olacağız.” dedi.

Ardından Diş Hekimliği Fakültesi birinci dönem öğrencilerine beyaz önlükleri; Rektör Danışmanları Prof. Dr. Murat Yakar ve Prof. Dr. Erdal Baykan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye Canacankatan, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahar Taşdelen, Diş Hekimliği Fakültesi eski Dekanı Nazım Gümüş başta olmak üzere öğretim üyeleri tarafından giydirildi.Haber videosu için lütfen tıklayınız!

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2022-12-05 11:59:26
  • 2266

"A World University In The Light of Science and Modernity"