N T V Ankara Haber Müdürü Uğur Şevkat İletişim Söyleşilerine Konuk Oldu

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “İletişim Söyleşileri”nin bu haftaki konuğu, NTV Ankara Haber Müdürü Uğur Şevkat oldu. Üniversitemiz İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erhan Arslan moderatörlüğünde 20 Mayıs Cuma günü çevrim içi olarak gerçekleştirilen etkinliğe, Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları katıldı. Söyleşi 102.8 Mersin Üniversitesi Radyosu’ndan da canlı olarak yayınlandı.

Etkinlikte öncelikle eğitim hayatına değinen Uğur Şevkat, gençlik yıllarından itibaren gazetecilik mesleğini hedeflediğini ve bu hedef doğrultusunda da 1983 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu kazandığını aktardı. Eğitimine devam ederken Hürriyet gazetesinde muhabir olarak işe başladığını ardından Sabah gazetesine geçtiğini belirten Şevkat, 1996 yılından beri NTV’de görev aldığını ve bu kurumda 11 yıldır haber müdürlüğü görevini yürütmekte olduğunu ifade etti. Gazeteciliğin bir gönül işi olduğunun altını çizen Şevkat, milyonlarca kişiye haber ulaştırmanın bu mesleğin sağladığı en büyük hazlardan biri olduğunu söyledi.

Gazetecilik söz konusu olduğunda en önemli konulardan birinin ‘tarafsızlık’ olduğunu belirten Şevkat, gazetecinin her daim haber kaynağına mesafeli durması gerektiğine dikkat çekti. Şevkat, haberin farklı kişiler tarafından belli bir okuma süzgecinden geçirilip okuyucuya iletilmesinin ‘tarafsız ve objektif habercilik’ noktasında oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Teknolojide yaşanan dönüşümün gazetecilik mesleğine etkileri konusunda da açıklamalarda bulunan Şevkat, dijital dönüşümün bilgi ve görüntü aktarmada büyük kolaylıklar sağladığını belirtti. Türkiye’de internet gazeteciliğinin tam olarak oturmadığını da ifade eden Şevkat, ilerleyen dönemlerde maliyet açısından internet gazeteciliğinin yazılı basını zorlayacağını aktardı.

Öğrencilerden gelen soruların yanıtlanmasıyla devam eden söyleşinin sonunda Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu söyleşiye çevrim içi ortamda katılarak, aktardığı değerli bilgiler için Uğur Şevkat’a İletişim Fakültesi adına teşekkürlerini sundu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-05-23 15:33:28
  • 765

Actual News