14 Mayıs Eczacılık Günü Etkinlikleri Kapsamında Bilimsel Eczacılığın 183. Yıl Dönümü Kutlandı

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü14 Mayıs Eczacılık Günü, farklı etkinliklerle kutlandı.

13 Mayıs 2022 Cuma günü, 14 Mayıs 1839 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de açılan ilk eczacılık sınıfı ile ülkemizde eczacılığın akademik bir mesleğe dönüşmesinin 183’üncü yılında “14 Mayıs Eczacılık Günü” kutlamaları kapsamındaki ilk etkinlik, Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakılmasıyla başlandı.

25. Bölge Mersin Eczacı Odası ve Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi ile birlikte düzenlenen 14 Mayıs Eczacılık Günü Etkinlikleri törenine, Akdeniz Belediye Başkanı Ecz. Mustafa Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit, Eczacılık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Necmiye Canacankatan, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan Bir, akademik ve idari personelimiz, eczacılar ve öğrencilerimiz katıldı.

Akdeniz Belediye Başkanı Ecz. Mustafa Muhammet Gültak konuşmasında “Ülkemizde; bilimsel eczacılığın kuruluşunun 183'üncü yıldönümü kapsamında kutladığımız; '14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü' etkinliğinde, bir meslektaşınız olarak aranızda olmaktan onur ve gurur duyduğumu ifade eder, nazik davetiniz için teşekkür ederim. Eczacılar olarak, insanlara hizmet etmek gibi mukaddes bir görevimiz var. Zira eczacılık, insanoğlunun hastalıklara karşı verdiği binlerce yıllık mücadelede, tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri olarak varlığını ve işlevselliğini daima korumuş bir meslektir. Kusursuz gayret ve hizmetleriyle eczacılık mesleğimizi daha ileriye taşıyan tüm eczacılarımızın, Eczacılık Fakültelerinde eğitim veren tüm değerli bilim insanlarının ve öğrencilerimizin 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Yenişehir Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Özyiğit “Yarınlarımızın iyileştirici gücü, sağlık hizmetlerinin ayrılmaz parçası olan eczacı meslektaşlarımın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyor, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmiye Canacankatan “Eczacılar birinci basamak sağlık hizmetinde yer almakta olup, hastalara sadece ilaç sunmayıp, aynı zamanda tıbbi danışmanlık görevini de üstlenerek toplumda akılcı ilaç kullanımının sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Eczacılık alanında hızla ilerleyen gelişmeleri takip ederek toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, daha nitelikli sağlık hizmeti sunmak adına eczacılık alanında yetkin aynı zamanda inovasyon kültürünü benimsemiş ve analiz etme becerisi yüksek eczacıları mezun etmeliyiz. Bu bağlamda MEÜ Eczacılık Fakültesi öğrencilerini, mezunlarını, çalışanlarını ve toplumu yaşam boyu öğrenmeyle bütünleştiren, ulusal ve uluslararası tanınırlığı bulunan, akreditasyona sahip, ilaç ve hasta odaklı eğitimi benimsemiş yenilikçi bir fakültedir. Fakültemiz Üniversite Sanayi İşbirliğine önem vermektedir. Fakültemiz dış paydaşları ile birçok etkinlik, sosyal proje ve çalışmayı birlikte sürdürmektedir. Tüm Eczacıların Sayın meslektaşlarımın, Eczacılık Fakültelerinde eğitim veren değerli Öğretim Elemanlarının ve sevgili öğrencilerimizin 14 Mayıs Eczacılık Günü’müzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“Halkımızın Kesintisiz Sağlık ve İlaca Erişimi İçin Görevimizin Başındayız”

25. Bölge Mersin Eczacı Odası başkanı Uzm. Ecz. Özgün Sağır “İnsanoğlu var olduğu sürece, var olacak bir mesleğin mensupları olarak; ülkemizin dört bir köşesinde; eczanede, hastanede, kamuda, akademide, ilaç endüstrisinde ve dağıtım kanallarında hizmet veren 40 bini aşkın meslektaşımız ile halkımızın kesintisiz sağlık ve ilaca erişimi için görevimizin başındayız. Eczacılar olarak, halkın en yakın sağlık danışmanlığı kimliğimiz ile dün olduğu gibi bugün ve yarın da, yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen bunu halkımıza yansıtmadan var gücümüzle çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız Örgütlü gücümüzle, zor günlerde yan yana durmasını çok iyi bilen bizler 14 Mayıs eczacılık günümüzü de birlik, beraberlik ve coşku içinde kutluyoruz” dedi.

Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan BİR “Covid 19 pandemisinin bitmeye yüz tuttuğu bugünlerde 14 Mayıs Eczacılık Günü ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlattığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı aynı hafta içerisinde kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Biz Kooperatifler Birliği olarak İlaç Sanayinde istihdamın daha da arttırılmasıyla ilgili yoğun çaba harcıyoruz. İlaç Fabrikalarında Eczacı oranı %1’lerde, oysaki bizler Ar-Ge, üretim, pazarlama, satın alma, satış, ürün geliştirme gibi tüm alanlarda hizmet verebilecek alt yapıya sahibiz. Daha çok çalışarak üreteceğiz, gelişeceğiz ve mesleğimizi hak ettiği çok daha güzel noktalara getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, Yönetici ve Takım Koçu Eğitmeni Ruhan Maral’ın “Duygusal Dayanıklılık” adlı sunumu ile devam etti.

Sunumun ardından Eczacılık mesleğinde 25. ve 50. yılını tamamlayan eczacılara plaket takdim edildi. Eczacılık Fakültemizde akademik başarı kaydeden öğretim üyelerine, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayan öğrencilere başarı belgeleri verildi. Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi İşletmede Mesleki Eğitim stajına katkıda bulunan Eczacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından tören sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-05-23 16:41:26
  • 777

Actual News