Üniversitemiz Dış İlişkiler ve Projeler Koordinatörlüğü İstilacı Türler İçin Mesleki Eğitim Düzenledi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüYürütücülüğünü Üniversitemiz Gülnar Mustafa Baysan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Levent Son ile Üniversitemiz Dış İlişkiler ve Projeler Koordinatörü Öğr. Gör. Mesut Salih Uzman’nın yaptığı ”Vocational Training For Invasive Species: Geotechnicians As Ambassadors For Environmental Protection” “(stilacı Türler İçin Mesleki Eğitim: Çevre Korumada Gönüllü Elçiler) adlı proje kapsamında hedef gruplara (ziraat mühendisleri, ormancılar, veterinerler ve üreticiler) yönelik “İstilacı Türler İçin Mesleki Eğitim” verildi. 

Söz konusu eğitim Prof. Dr. Levent Son tarafından verilirken; eğitim organizasyonu ise Dış İlişkiler ve Projeler Koordinatörlüğü tarafından yapıldı.

9-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan eğitimlerde; Proje yürütücülerinden olan Prof. Dr. Levent Son tarafından; İstilacı yabancı bitki kavramı, istilacı yabancı bitkileri ekolojik etkileri, istilacı yabancı bitkilerin ekonomik ve sosyal etkileri, istilacı yabancı bitkilerin insan sağlığına olan olumsuz etkileri konularıyla ilgili olarak katılımcılara detaylı bilgiler verildi.

Proje kapsamında yapılan 25 saatlik eğitimlerde; Türkiye’deki en tehlikeli istilacı yabancı bitki türlerinden olan; İt dolanbacı, Yalancı akasya, Makasotu, Aylandız, Arsız zaylan, Persikarya, Çukuroava Fener otu, Meksika böğürtleni, Ökseotu, Canavarotu gibi bitki türlerinin; Türkiye’deki yayılışı alanları, Türkiye ye geliş ve yayılma yolları, yaptıkları zararlı etkiler ve mücadele yöntemleri katılımcılara anlatıldı.

Bunun yanı sıra, çevrim içi eğitime katılanlara; istilacı yabancı bitkilerle mücadele yöntemleri (Kültürel mücadele, Mekanik mücadele, Biyolojik mücadele, Kimyasal mücadele) konularında detaylı bilgiler de verildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-05-17 14:55:35
  • 645

Actual News