Dilin Toplumsal ve Kültürel İşlevi Paneli Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından “Dilin Toplumsal ve Kültürel İşlevi” paneli düzenlendi. 30. Yıl etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir, akademik personel ve öğrencilerimiz katıldı.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Faik Kanatlı'nın oturum başkanlığını yaptığı panelde Doç. Dr. Mehmet Güngör, Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Ergene ve Öğr. Gör. Dr. Zeliha Tuğuz ise konuşmacı olarak yer aldı.

Bir dilin nasıl ortaya çıktığı ve yok olduğu konularında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Mehmet Güngör dil teorileri ve Türkiye’de dilin durumu gibi konularda tespitlerde bulundu. Dilin evimiz olduğunu ve evimize sahip çıkmamız gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Güngör, dilin ihtiyaçtan doğduğunu ve gereksinimlerin arttıkça dilin de geliştiğini söyledi.

Türkçe’nin yabancı dillere verdiği ve aldığı sözcükler üzerinden dil, toplum ve kültür işlevini açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Ergene, dil ve kültürün farklı tanımlarını katılımcılara aktardı. Toplumun bütün ögelerinin dil ile iç içe olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ergene, “Dil ve toplum birlikte çalışır, dilin aktarma özelliği çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Türkçe’nin toplumsal ve kültürel işlevi hakkında bir sunum gerçekleştiren Öğr. Gör. Dr. Zeliha Tuğuz, Türkçe’nin bilimsel kriterlere göre yeri ve işlevi ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulundu. Türkçe’yi sadece Orta Asya ve Anadolu’ya hapsetmemek gerektiğini ifade eden Öğr. Gör. Dr. Tuğuz, Türk milli kimliğinin oluşması ve sürdürülmesi için Türkçe’nin çok önemli olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-05-16 08:33:17
  • 657

Actual News