Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tarafından Flört Şiddeti Başlıklı Konferans Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Kalite Komisyonu tarafından, günümüzde en çok karşılaşılan şiddet türleri arasında yer alan “Flört Şiddeti” hakkında bir konferans düzenlendi.

21 Nisan Perşembe Günü Üniversitemiz Nevit Kodallı Oda Müziği ve Konser Salonu’nda gerçekleşen konferansın konuşmacısı, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz oldu. Konferans, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. İbrahim Duman ve Öğr. Gör. Aysun Kazak ile akademik personel ve öğrencilerimizin yoğun katılımı ile düzenlendi.

Konuşmasına şiddetinin ne olduğu ve şiddet türleri hakkında bilgiler vererek başlayan Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, “Şiddet, tüm toplumlarda var olan bir sorun. Şiddetin birçok farklı türü var ama akla ilk olarak fiziksel şiddet geliyor. Şiddeti normalleştirmek çok tehlikeli. Şiddeti ilk olarak aileden ve çevreden görerek öğreniyoruz. Bu nedenle önce ailede sonra da tüm yaşantımızda şiddetin her türlüsüne karşı bir tavır takınmamız gerekiyor” dedi.

Son yıllarda şiddetin bir türü olan flört şiddetinin de sıkça yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, “Hemen hemen her kültürde ve toplumda flört şiddetine rastlamak mümkün. En fazla risk grubunu ise ergenler oluşturuyor. Bu nedenle liselerde ve üniversitelerde farkındalık eğitimleri ve diğer tüm faaliyetleri arttırarak gençlerimizi bilinçlendirmeliyiz. Flört şiddetinde asıl amaç, karşıdaki bireyi kontrol etmek. Cinsel, duygusal, sosyal, fiziksel şiddet türlerinin hepsi flört şiddetinin de içine giriyor” ifadelerini kullandı.

Flört şiddetini artıran nedenler ve bireylerde meydana getirdiği sorunlar hakkında da katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, “Erken yaşta flört ve cinsellik, şiddete uğrama, aile içi şiddet, toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle şiddeti benimseme gibi durumlar flört şiddetini artırıyor. Bu şiddet devam ettiğinde ise bireylerde, toplumdan uzaklaşma, özgüven eksikliği, başarısızlık, fiziksel bozukluklar ve intihara kadar gidebilecek sorunlar meydana geliyor” şeklinde konuştu.

Flört şiddeti ile ilgili ulusal ve uluslararası çalışmaların sonuçlarını katılımcılara aktaran Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, flört şiddeti ile mücadele için; aile ve okullar arasında iş birliğinin artırılması, bireylerin problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi, konu hakkında merkezlerin kurulması, yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gibi faaliyetlerin olması gerektiğini ifade etti. Konferans daha sonrasında, öğrencilere KADES uygulamasının tanıtılması ve soru cevap bölümü ile devam etti.

Etkinlik, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Yasemin Salkın tarafından Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz’a çiçek takdim edilmesiyle birlikte sona erdi.

 Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-04-21 14:41:11
  • 904

Actual News