T1 Diyabet ile Yaşama Sanatı Paneli Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

MeüMersin Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubunun düzenlediği ve Üniversitemiz öğretim üyelerinin de katıldığı “T1 DİYABET İLE YAŞAMA SANATI “ konulu panel; 4 Nisan Pazartesi günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi.

Prof. Dr. Olgu Hallıoğlu moderatörlüğünde; Mersin Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu’ndan Doç. Dr. Özlem Elvan, Uz. Dr. Aybüke Tuğçe Mustan, Diyetisyen Belgin Akpulat ve Hemşire Serpil Duman ‘ın katıldığı “TİP 1 DİYABET İLE YAŞAMA SANATI- I” başlıklı panelde, Mersin halkına yönelik günlük yaşamda diyabet yönetimini ve temel önerileri, diyabetle yaşamaya çocukluk ve ergenlik döneminde uyum süreçlerini, diyabette temel beslenme öğelerini, Tip 1 diyabetli ailelere sağlanan sosyal ve ekonomik destek konularını tartışıldı.

T1 Diyabetli çocuk ve ailelerinin çoğunlukta olduğu katılımcılara; T1 Diyabetle ilgili bilgiler verilirken,  panelistler T1 Diyabet’in sıklıkla çocukluk yaşlarında olmak üzere tüm yaş gruplarında görülebilen kronik bir rahatsızlık olduğu, ömür boyu sürecek takipli ve disiplinli bir yaşam tarzını gerektirdiğini bu süreç boyunca yalnızca diyabetli bireyin değil tüm ailenin yaşamında değişiklikler olduğu ifade ettiler. Katılımcılara diyabetin tedavisi ve takibinin ekip çalışmasını gerektirdiği, diyabet ile yaşam tecrübelerinin en güncel bilgilerle harmanlandığı, hayatın doğal akışı ve kişisel tercihlerle uyumlu insancıl bir diyabet yönetimi mümkün kılınabileceği anlatıldı. 

Konuşmacı Üniversitemiz İçel Sağlık Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Elvan, Tip 1 diyabetli bir çocuk annesi olduğunu ve bu süreçte herkes gibi ilk başlarda çok zorlandıklarını ve bir uyum süreci geçirdiklerini ifade etti. Doç. Dr. Elvan daha sonrasında daha iyi bir diyabet yönetimi için yapılması gerekenleri, diyabet teknolojisine ve cihazlarına nasıl ulaşabildiğini, diyabet yönetiminde gerekli olan temel davranış ve yönetim şekillerin katılımcılara anlattı. Özellikle Tip 1 diyabetli çocuk ve ailelerin ekonomik ve psikolojik olarak daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Elvan, Tip 1 Diyabet tedavisinin olmazsa olmazı “Glukoz takip sistemleri-SENSOR” teknolojisinin SGK tarafından mutlaka geri ödeme kapsamına alınması gerektiğini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Diyetisyen Belgin Akpulat, doğru zamanda ve doğru yerde yeterli miktarda besin seçildiğinde,  sağlıklı beslenme olduğunu, her bir bireyin besin ihtiyacının kişiye göre değiştiğini ve diyabetli ya da normal bir çocuğun büyüme ve gelişme çağında beslenme miktarının aynı olduğunu söyledi. Daha öncesinde diyabette kısıtlamalar getirildiğini ancak karbonhidrat sayımı yapıldığında böyle bir kısıtlamanın olmadığını ifade eden diyetisyen Akpulat,  kan şekerinin hedef düzeylerinin altında veya üstünde olduğu zaman insülin dozunu artırıp azaltmak gerektiğini söyledi.  Bir çocukla diğeri arasında ağırlıklı insülin farklılığı olabildiğini bunun da fiziki-hareket farklılığından olduğunu söyleyen Akpulat, yaşam tarzının tüm bu süreçleri etkilediğini ifade etti.

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzm. Dr. Aybüke Tuğçe Mustan, T1 Diyabet olan çocuk ve gençleri aileleriyle birlikte bu tanıyı kabullenme ve takip sürecine uyumunun önemine değindi. Uzm. Dr. Mustan, aile içi ilişkilerin, neşeli ortamların ve düzenli bedensel aktivitelerin ruhsal sağlık için kıymetli olduğunu ve güçlendirici olduğunu vurguladı.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından Hemşire Serpil Demir ise, çocuklar için ÇÖZGER raporu olduğunu belirterek,  ÇÖZGER Yönetmeliği’nin amacının çocukluk döneminin gelişim süreci nedeni ile erişkin dönemden farklılık göstermesinden dolayı özel gereksinimleri olan çocukların erişkinlerden farklı şekilde belgelenerek sağlık, eğitim, rehabilitasyon, diğer sosyal ve ekonomik haklara, hizmetlere erişimlerinin sağlanması olduğunu söyledi. Serpil Demir, çocukların gereksinimlerini baz alarak,  ÇÖZGER raporuna nasıl başvuru yapıldığını ve ÇÖZGER raporuna göre ne gibi haklardan yararlanabilecekleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Panel, katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-04-15 09:01:09
  • 951

Actual News