Covid - 19 Pandemisinde Geriatrik Rehabilitasyon Konferansı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü



Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Hemşirelik Fakültesi iş birliği ile Yaşlılara Saygı Haftası etkinlikleri kapsamında “Covid-19 Pandemisinde Geriatrik Rehabilitasyon” başlıklı konferans düzenlendi.

23 Mart Çarşamba günü Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, akademik personel, Üniversitemiz Hastanesi’nde gören yapan hemşireler ve öğrencilerimizin katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirilen etkinliğe, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sevilay Hintistan konuşmacı olarak katıldı.

Eğitim kapsamında Prof. Dr. Sevilay Hintistan tarafından, Pulmoner, Kardiyak, Psikolojik Rehabilitasyon Uygulamaları, Yaşlılarda Covid-19 yoğun bakım süreci sonrası yaşanan sendromda uygulanabilecek ABCDE yaklaşımı, Fiziksel Rehabilitasyon sürecinde Germe, Aerobik, Solunum ve Periferik kas güçlendirmeye yönelik egzersizler yanı sıra Yaşlıların internet erişimi ve teknolojik becerilerimi arttırabilmek için dijital rehabilitasyon tasarımlarının geliştirilmesi konularına yönelik bilgiler verildi.

Prof. Dr. Sevilay Hintistan, yaşlılarda kardiyak bir hastalık varlığında Covid-19’un daha ağır seyrettiğini, hastanın önceki dönem fonksiyonel kapasitesine ulaşmasının daha zor olabildiğini ve bu süreçte rehabilitasyonun öneminin büyük olduğunu; ayrıca yaşlılarda sık karşılaşılan ev kazaları ve düşmeleri önlemek için alınması gereken tedbirlerin de önemli olduğunu ifade etti.

İnteraktif ve oldukça verimli geçen konferans, eğitime katılan katılımcıların Prof. Dr. Sevilay Hintistan’a teşekkürlerini iletmesiyle birlikte sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2022-03-31 15:26:56
  • 727

Actual News