Türk ve Dünya Tarihindeki Önemiyle Çanakkale 1915 Ruhu Konferansı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü
Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında “Türk ve Dünya Tarihindeki Önemiyle Çanakkale 1915 Ruhu” başlıklı bir konferans düzenlendi.

18 Mart Cuma günü Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa, Mersin Vali Yardımcısı Kaya Çıtak, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen, akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fahriye Emgili, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihinin dönüm noktalarından birisi olduğunu ifade etti. Çanakkale Savaşları’nda Türk ordusunun kazandığı başarılarla 1. Dünya Savaşı’nın kaderini de değiştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Emgili, bu nedenle kazanılan zaferin dünya tarihinde de önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Çanakkale’nin jeopolitik konumunun, Çanakkale’yi stratejik bir yer haline getirdiğini ifade eden Doç. Dr. Fahriye Emgili, Türk boğazlarının uluslararası ilişkilere yön verdiğini ve bölgesinde daima bir odak noktası oluşturduğunu söyledi. Büyük devletlerin, boğazlar üzerindeki emellerinin onları bir araya getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Emgili, İngilizlerin Osmanlı Devleti’ni saf dışı bırakarak etkisiz kılmak amaçlarının Çanakkale’den geçtiğini ifade etti.

Doç. Dr. Fahriye Emgili, ”Kazanılan zafer ile; Baltık’tan ve Avrupa’dan Almanlar tarafından ablukaya alınan çarlık Rusya, Boğazlar ve Karadeniz de Türkler tarafından kapatılınca yıkılmış ve 1. Dünya Savaşı’nın ömrü de kısaltılamamış, iki yıl uzamıştır. Avrupa iki ideolojik topluma ayrılmış ve bloklaşmanın ilk temeli atılmıştır. Zafer sonrası kazanılan moral, İstiklal Savaşı’nda Türkiye için önemli bir avantaj oluşturmuştur” dedi. 

Çanakkale Zaferi’nin Türkiye açısında da önemine değinen Doç. Dr. Fahriye Emgili, zaferin mimarlarından ve Türk Milli Mücadelesinin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ve Dünya kamuoyu tarafından tanındığını, Türk milletinin askeri kabiliyetini, fedakarlık ruhunu, vatan ve millet sevgisini ve manevi gücünü dünyaya gösterdiğini ve Türk Milleti’nin kaderini değiştirdiğini söyledi.

Çanakkale destanı yazılmasaydı, Türk milletinin geleceğinin çok karanlık olacağını ifade eden Doç. Dr. Fahriye Emgili, “Çanakkale ruhu, bir milleti bozgundan kurtardı. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenilir bir şekilde bırakmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Doç. Dr Fahriye Emgili’ye, Mersin Vali Yardımcısı Kaya Çıtak tarafından teşekkür belgesi takdim edilmesiyle birlikte konferans sona erdi.


  • 2022-03-20 12:30:05
  • 957

Actual News