Milli Mücadele Ruhu ve Mehmet Akif Ersoy Konferansı Düzenlendi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü
İstiklal Marşı’nın kabul yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği kapsamında Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından “Milli Mücadele Ruhu ve Mehmet Akif Ersoy” başlıklı konferans düzenlendi.

11 Mart Cuma günü, Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen, akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Asker, “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un 17 Şubat 1921'de Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye gazetelerinde yayımlanan ve Hamdullah Suphi Bey'in 1 Mart 1921’de Meclis'te okumasından sonra ayakta alkışlanan İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 1921'de milli marş olarak kabul edilmesinin üzerinden 101 yıl geçti. İstiklal Marşı, Batı Anadolu henüz Yunan orduları tarafından işgal altında iken, Millî Mücadele’nin kazanılacağına olan inancı, Türk askerinin cesaretine ve özverisine güveni, Türk ulusunun bağımsızlığına, vatanına ve dinine bağlılığını dile getirir” dedi.

İstiklal Marşı’nın, yazıldığı ilk günden bu yana milletimizin güçlü aidiyet duygusuyla geleceğe karşı umut ve cesaretle bakmasını sağlayan bir "milli mutabakat metni" olarak kabul gördüğünü ve “milli mücadele ruhunun aynası” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ahmet Asker, “Millî Mücadele Ruhu hem savaşta vatanımızın savunmasında ve hem de barışta ülkemizin, Atatürk’ün işaret ettiği hedef olan çağdaş uygarlık seviyesine yükselmesi için el birliği, gönül birliği sağlanmasında çok önemli ve büyük bir rol oynamış ve oynamaya devam etmektedir. Bu mücadele kararlılığı ve azmi, 1877-78 yıllarındaki 93 Harbi’nde, 1911-12’deki Trablusgarp savunmasında, 1912-13’teki Balkan Savaşları’nda ve 4 yıl boyunca aynı anda birçok cephede devam eden I. Dünya Savaşında kendini göstermiştir” ifadelerini kullandı. 

Milli mücadele ruhu olmasaydı, milli ve bağımsız bir devlete sahip olmayacağımızı ifade eden Doç. Dr. Ahmet Asker, milli mücadelenin manevi alandaki başkomutanının ise Mehmet Akif Ersoy olduğunu ifade etti. Cumhuriyetin hangi tarihsel koşullar altında ilan edildiğini ve Mehmet Akif’e İstiklal Marşı’nı yazdıran tarihsel süreçleri de detaylı bir şekilde katılımcılara aktaran Doç. Dr Ahmet Asker, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek sözlerini tamamladı. 

Konferans, konuşmalarından dolayı Doç. Dr. Ahmet Askere Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Özen tarafından teşekkür belgesi takdimi ile birlikte sona erdi.


  • 2022-03-14 10:12:40
  • 997

Actual News