Kardiyovasküler Hastalıkların Yönetiminde Yeni Kanıt Temelli Uygulamalar Webinarı Düzenlendi


Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi ve Türk Hemşireler Derneği Mersin Şubesi tarafından düzenlenen “Kardiyovasküler Hastalıkları Yönetiminde Yeni Kayıt Temelli Uygulamalar” etkinliği çevrim içi olarak düzenlendi.

10 Aralık Cuma günü Hemşirelik Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Gün moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte; Akdeniz, Dokuz Eylül ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyeleri çeşitli konu başlıklarında katılımcıları bilgilendirdi.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Özer kalp yetersizliği yönetiminde yeni kanıt temelli uygulamalarından bahsetti. Prof. Dr. Zeynep Özer; kalp yetersizliğinde semptom yönetimi, yaşam tarzı müdahaleleri, ilaç yönetimi ve hasta eğitimi konularına değindi. Prof. Dr. Zeynep Özer, “Kalp yetersizliğinin sebepleri nefes darlığı, ayak bileklerinde şişme, yorgunluk, hızlı kilo artışı, öksürük, çarpıntı, baş dönmesi, iştahsızlık, huzursuz ve depresif hissetme gibi olaylar olabilir. Önüne geçmek için ise düzenli kolesterol takibi, az miktarda tuz tüketimi ve diyet önerilir” ifadelerini kullandı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Mert, 'Miyokart İnfaktüsü Yönetiminde Yeni Kanıt Temelli Uygulamaları' konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Prof. Dr. Hatice Mert, “Genç yaşta oran artık çok daha fazla. Bu veri bizleri korkutuyor. Hemşireler, kılavuzları muhakkak yakından takip etmeli.” dedi. 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sibel Sevinç de 'Hipertansiyon Yönetiminde Yeni Kanıt Temelli Uygulamaları'ndan bahsetti. Prof. Dr. Sibel Sevinç, “Evde, uzaktan kan basıncı takibi yapılabilir. Teknoloji sayesinde hem doktor, hem hasta vakit kazanır ve anında müdahale daha kolay olabilir” şeklinde konuştu.

Etkinlik sonunda, katkılarından dolayı konuşmacılara Üniversitemiz adına fidan bağışında bulunuldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-12-13 10:31:23
  • 4082

"A World University In The Light of Science and Modernity"