Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi ile Tıp Fakültesi Hastanesi Organ ve Doku Nakli Merkezi Tarafından Organ ve Doku Bağışı Farkındalık Eğitimi Düzenlendi


Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağış Haftası, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi ile Tıp Fakültesi Hastanesi Organ ve Doku Nakli Merkezinin birlikte düzenlediği “Organ ve Doku Bağışı Farkındalık Eğitimi” ile kutlandı.

4 ve 9 Kasım tarihlerinde, Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen eğitimlere, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mualla Yılmaz, akademik personel ve öğrencilerimiz ile Tıp Fakültesi Hastanesi akademik ve idari personeli katıldı.

Düzenlenen eğitimde, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Ahmet Karaman, Mersin Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Koordinatörleri Dr. Çilem Yıldız ve Hem. Zübeyde Usanmaz  katılımcıları organ nakli bekleyen ve nakil beklerken vefat eden hasta sayıları, beyin ölümü, organ ve doku nakli sistemi, organ bağışı ve hakkında yanlış bilinenler gibi konularda bilgilendirdi.

Dünya’da ve Türkiye’de Organ Bağışıyla ilgili istatistikleri anlatan Araştırma Görevlisi Dr. Ahmet Karaman, Ülkemizde organ bağışının Dünya sıralamasına göre çok geride kaldığını, Organ bağışının ne olduğunu ve hangi organların bağışlanabileceğini anlatan Organ Nakil Koordinatörü Dr. Çilem Yıldız, 100 bine yakın insanın organ nakli beklerken hayatını kaybettiğini, Organ Bağışı Haftası’nın önemini anlatan Organ Nakil Koordinatörü Hem. Zübeyde Usanmaz ise, organ bağışının nereden ve kimler tarafından nasıl yapıldığını ve dinen bir sakıncası olmadığını Kur’an-ı Kerim'de geçen ayetlerden örnekler vererek anlattı.

Konuşmaların ardından katılımcılarının sorularının cevaplandırıldığı eğitim, kurulan bağış standlarına katılımcıları yönlendirmeyle birlikte sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-11-10 12:29:31
  • 8946

"A World University In The Light of Science and Modernity"