Hemşirelik Fakültemiz Tarafından Meme Kanseri Farkındalığı ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi Düzenlendi


Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi, Mezitli Belediyesi Eşitlik Birimi ve Mezitli Kent Konseyi iş birliğinde Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kapsamında 14 Ekim 2021 Perşembe günü "Meme Kanseri Farkındalığı ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi" gerçekleştirildi.

Mezitli Belediyesi Meclis Salonu’nda COVID-19 tedbirleri uygulanarak gerçekleştirilen etkinliğe Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Belediyesi Eşitlik Birimi ile Mezitli Kent Konseyi çalışanları katıldı.

Çağımızın en yaygın kanser türlerinden birisi olan meme kanserinin tespiti ve mücadelesi konusunda kadınları bilinçlendirmek istediklerini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, bu eğitimleri kırsal kesimde yaşayan kadınlarımıza yönelik gerçekleştirmek istediklerini, bu konuda Üniversitemiz ile iş birliği yapmak istediklerini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından itibaren meme kanseri konusunda farkındalığı artırmak, erken tanı ve tedaviyi desteklemek amacıyla 01-31 Ekim tarihlerinin "Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı" olarak kabul edildiğini ifade eden Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, sunumunda meme kanserinin önemi, risk faktörleri, meme kanserinin uyarıcı belirtileri ve meme kanserinde erken tanının önemi hakkında bilgiler verdi.

Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Tuba Güner Emül ise, meme kanserinin en sık görülen kadın kanseri olmakla birlikte erken tanı konulduğunda tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurguladı. Meme kanserinden korunmak için alınması gereken önlemlere ve meme kanseri tarama programlarına da değinen Dr. Öğretim Üyesi Tuba Güner Emül, kendi kendine meme muayenesinin yapılma yöntemlerine ilişkin bilgiler vererek maket üzerinde kadınlara kendi kendine meme muayenesi uygulaması yaptırdı.

Eğitim, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-10-21 15:24:38
  • 5718

"A World University In The Light of Science and Modernity"