12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü Gerçekleştirilen Çevrimiçi Etkinlikle Kutlandı


Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen, ‘Hemşireler Geleceğin Sağlık Bakımı İçin Öncü Bir Ses’ başlıklı etkinlik çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

10 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen ve moderatörlüklerini Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Arş. Gör. Güzide Üğücü ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Uzm. Hemşire Arzu Özel’in yaptığı etkinliğe; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Üniversitemiz Hastanesi Başhemşiresi Gülümser Lağap, MEF Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zümra Atalay, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Uzm. Hemşire Cemile Ordu, öğretim elemanları, öğrenciler ve hemşireler katıldı.

Etkinliğe video mesaj göndererek katılan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; pandemi sürecindeki üstün çabaları ve başarılarından dolayı hemşirelerimizin herkesin takdirini kazandığını ve bu çabaların da boşa gitmeyeceğini umduğunu belirterek; tüm hemşirelerin Dünya Hemşireler Günü’nü tebrik etti.

Hemşirelerin geçirilen Covid-19 pandemisi sürecinde tarih yazdıklarını söyleyen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya; “Hemşirelerimiz pandemi sürecinde çok büyük emek verdiler. Bu dönem, sağlık çalışanlarımızın toplumsal yaşamda ne kadar önemli bir yapı taşı olduklarını da tekrar göstermiş oldu. Hemşirelerimiz en ön cephedeydi. Ailelerinden, özel yaşamlarından feragat ederek destansı bir mücadele verdiler. Bu nedenle de hemşirelik mesleği; sevgi, saygı ve sabrın sembolü olan bir meslek. İş disiplini ve ahlakı ise olmazsa olmaz. Hemşirelerimizin varlığıyla, Tıp Fakültesi Hastanemiz de kentimiz ve bölgemiz için çok önemli bir konuma yükseldi. Hizmetlerinin en yakın tanıklarından olduğum tüm hemşirelerimizin Dünya Hemşireler Günlerini kutluyor, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Pandemi sürecinde hemşirelerin en ön safta mücadele eden sağlık çalışanları olduğunu belirten Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu; “Hemşireler her zaman en ön cephede yer alan sağlık çalışanlarıdır. Hemşireler; eğitimde, yoğun bakımda, filyasyonda, aile sağlığı merkezlerinde kısacası insanın olduğu her yerdeler. Zorlu pandemi sürecinde, sevdiklerinden ailelerinden ayrı olarak mücadele ediyorlar. Onların bu süreçteki dayanma güçlerine hayranım. Maalesef bu süreçte aramızdan ayrılan meslektaşlarımız da oldu, kendilerine rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Tüm meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin de Dünya Hemşireler Günü’nü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hemşirelik mesleğinin, günümüzdeki öneminin daha da net olarak anlaşıldığı zamanlardan geçtiğimizi aktaran Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi Başhemşiresi Gülümser Lağap ise; “Hemşirelik hizmeti evrenseldir. Din, dil, ırk gibi ayrımlar asla gözetmez. Meslektaşlarımız zorlu pandemi sürecinde de fedakarca çalışmaya devam etmiş ve en iyi hizmeti sunmaya çabalamışlardır. Hastanemizde de yapılan düzenlemelerle bu süreç olabildiğince iyi geçirilmeye çalışılmıştır. Tüm personelimiz birlik içerisinde, hizmet vermiştir. Bu vesileyle, ülkemizin her köşesinde gayret ve sevgiyle çalışan tüm hemşirelerimizin Dünya Hemşireler Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik; Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi Uzm. Hemşiresi Cemile Ordu’nun ‘Hemşireler Geleceğin Sağlık Bakımı İçin Öncü Bir Ses: ICN 2021 Teması’  ve MEF Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Zümra Atalay’ın ‘Zorlayıcı Duygu ve Durumlara Karşı Şefkat Molası’ başlıklı sunumlarını gerçekleştirmeleri ile devam etti.

Öğretim elemanları, öğrenciler ve hemşirelerin fotoğraflarından, duygu ve düşüncelerinin yer aldığı videolardan oluşan kliplerin de izletildiği etkinlik; karşılıklı teşekkürlerin sunulması ile sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-05-10 14:00:51
  • 4144

"A World University In The Light of Science and Modernity"