Gazeteci Yazar Ömür Kurt “ İletişim Söyleşileri ” Etkinliğinde Öğrencilerle Buluştu

slide background

MeüÜniversitemiz İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “İletişim Söyleşileri” etkinliği Bahar Yarıyılı’nda 14 hafta boyunca sektörün önemli isimlerini öğrencilerle buluşturdu. Etkinliğin son haftaki konuğu Hürriyet Gazetesi Yazarı Ömür Kurt oldu. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Ünal’ın moderatörlüğünde 30 Nisan Cuma günü saat 11.00’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğe, İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları katıldı. Söyleşi Mersin Üniversitesi Radyosu’ndan da canlı olarak yayınlandı.

Çizgi film ve bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkilerine yönelik önemli çalışmaları bulunan aynı zamanda 'Yaban Ördeği Ailesinin Göç Yolculuğu' adlı çocuk romanıyla 'Yılın Çocuk Romanı (2017)' ödülünü alan Ömür Kurt, etkinlikte meslek hayatına ilişkin önemli paylaşımlarda bulundu.

Söyleşide ilk olarak eğitim sürecine değinen Ömür Kurt, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olduğunu aktardı. Kurt, mezuniyetin ardından Ankara’da bir dergi bünyesinde görev aldığını daha sonra İstanbul’a gittiğini ve 2010 yılından beri Hürriyet Gazetesi’nde meslek hayatını sürdürdüğünü ifade etti. Çok okuyan ve çok sorgulayan bir yönü olduğuna dikkat çeken Kurt, gazetecilikte olaylara farklı bakmanın, olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurmanın, sunulan haberlerin arka plânını görmek adına çok önemli katkılar sunduğunu belirtti. Medyanın küresel algı yaratmadaki gücüne değinen Kurt, hazırladığı sunum eşliğinde ‘iliştirilmiş gazetecilik’ konusundaki bilgilerini öğrencilerle paylaştı. Gündeme taşınan bütün küresel olaylara sorgulayıcı bir bakış açısıyla yaklaşmak gerektiğini belirten Kurt,  izleyici/okuyucunun doğru bilgiyi ayırt edebilmesi adına medya okuryazarlığı eğitiminin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Çocuk ve kadın hakları bağlamında gazetecilik konusuna da değinen Kurt, öncelikle haberlerde cinsiyete bağlı dil kullanımının değişmesi gerektiğini aktardı. Pandemi nedeniyle çocukların dijital oyunlara daha çok yöneldiğini söyleyen Kurt, dijital oyunların tehlikelerine karşı ebeveynlerin içerik kontrolü yaparak bilinçli bir şekilde önlem almaları gerektiğini ifade etti.

Etkinliğin sonunda Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu söyleşiye çevrimiçi ortamda katılarak, aktardığı değerli bilgiler için Ömür Kurt’a ve “İletişim Söyleşileri” etkinliği boyunca katkı sunan öğretim elemanlarına İletişim Fakültesi adına teşekkürlerini sundu.

İletişim Fakültesi tarafından her cuma düzenlenen “İletişim Söyleşileri” etkinliğine 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı süresince TRT Haber Muhabiri Sertaç Aksan, CNN Türk Program Yapımcısı Güven İslamoğlu, TRT Spikeri ve Diksiyon Eğitmeni Müge Wöber, İletişim Uzmanı Beste Sultan Gülgün, Senarist ve Yönetmen Ümit Ünal, Program Yapımcısı Ilgaz Gürsoy, NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe, Anadolu Ajansı Gaziantep Bölge Müdürü Anıl Bağrık, NTV Haber-Program Sunucusu Melda Yücel Kocaalp, TRT Newyork Eski Muhabiri Kahraman Halisçelik, Habertürk Sağlık Editörü Demet Demirkır, Böcek Yapım’dan Yapımcı Oğuz Peri, TRT Haber Muhabiri Emre Yüncü katılım sağlayarak öğrenciler için yol gösterici bilgiler paylaştılar.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2021-04-30 20:08:45
  • 2385

Actual News