Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, Habibat Derneği ve Microsoft İşbirliğinde Online Olarak " Dijital Okuryazarlık Eğitimi " Verildi


Üniversitemiz Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi girişimcilik ekosistemini geliştirmeye yönelik eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle online olarak plânlanan katılımcıların dijital araçlarla yetkinliklerini geliştirmek için düzenlenen eğitim serisinin "Dijital Okur Yazarlık" başlıklı eğitimi, 26 Ocak 2021 tarihinde Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi, Habitat Derneği ve Microsoft ile işbirliğinde Online olarak gerçekleştirildi.

Yaklaşık 15 farklı şehirden 250'ye yakın başvurunun yapıldığı eğitim yoğun talep gördü. Yaklaşık 104 katılımcıyla verimli bir şekilde tamamlanan eğitimle katılımcıların ihtiyaç duydukları dijital bilgi, beceri ve kaynağa erişmeleri sağlandı. 

Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu eğitimin içeriğini Dijital Okuryazarlık, Teknolojinin Tarihsel Süreci, Medyanın Değişimi ve Sosyal Medya Kavramı, Dijital Okuryazarlık Süreci ve Dijital Vatandaşlık, Güvenlik Tavsiyeleri, Post-Truth ve Yeni Medya, Dijital Hastane ve Dijital Hukuk konu başlıklarında belirlediklerini ifade ederek; Merkezin düzenlediği online eğitimlerin en güncel ihtiyaçlara cevap vermesine önem verdiklerini belirtti. 

Dr. Hıdıroğlu düzenlenen eğitim kapmasında; gelişen dünyada önem kazanan iletişim teknolojilerinin rolü de göz önünde bulundurularak, bireylerin dijital ortamda güvenli ve bilinçli birer kullanıcı olmalarının hedeflendiğinin de altını çizdi.

Gerçekleşen dijital okuryazarlık eğitimi kapsamında, internetin geçmişten günümüze yaşadığı tarihsel dönüşüm, medya ve sosyal medyanın olanak ve riskleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca eğitimde teknolojinin gelişmesi ile konuşulmaya başlanan dijital okuryazarlık ve dijital vatandaşlık, internet hukuku, dijital bağımlılık kavramları da anlatıldı.

Eğitim sonunda Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi, Microsoft ve Habitat Derneği işbirliğinde katılımcılara ücretsiz online sertifikaları  iletildi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2021-01-28 21:10:19
  • 3071

"A World University In The Light of Science and Modernity"