Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgutalp'ın Yer Aldığı Çalışma Nephrology Dialysis Transplantation Dergisinin Aralık Sayısında Yer Aldı

slide background

Meü

slide background

Meü Fakültemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Turgutalp’in içerisinde yer aldığı ülkemizde çok merkezli olarak gerçekleştirilen ve konu başlığı “HASTANEDE YATAN COVID-19’LU KRONİK BÖBREK HASTALIĞI, HEMODİYALİZ VE BÖBREK NAKİLLİ OLANLARIN; BÖBREK HASTALIĞI OLMAYAN COVID-19’LULARA GÖRE MORTALİTE ANALİZİ: TÜRKİYE'DEN ÜLKE ÇAPINDA BİR ANALİZ” olan çalışma, bilimsel otoritelerce A sınıfı bir yayın olarak değerlendirilen Nephrology Dialysis Transplantation dergisinin Aralık sayısında yayınlandı.

Yayınlanan açıklamada Prof. Dr. Kenan Turgutalp'ın, "Hemodiyalize girmeyen kronik böbrek, hemodiyaliz ve böbrek nakil hastaları; Covid-19'u, böbrek hastalığı olmayan Covid-19'lulara göre hastalığı daha ağır geçirebilmektedir. Bu hasta gurupları maske, mesafe ve hijyene çok daha fazla dikkat etmeliler." ifadelerine yer verildi.

Çalışmaya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7716804/pdf/gfaa271.pdf

https://academic.oup.com/ndt/article/35/12/2083/6020341


  • 2020-12-29 10:18:46
  • 1668

Actual News